Бидејќи се има позитивно дејство, одредени предмети привлекуваат беда и несреќа, а исто така и положбата на одредени работи во куќата.

Чевли пред вратата

Без разлика дали се наредени пред влезната врата или која било друга врата, овие предмети се вистински „енергетски вампири“, особено ако се валкани.

Куп стари хартии и книги

Ако ги соберете, чувајте ги на полиците. Расфрлани низ просторот, овие предмети ќе донесат лоша енергија.

Скршени садови

Скршените садови носат лоша енергија на оној што ги користи, тврдат експертите за фенг шуи. Користењето такви јадења може да влијае на кариерата или финансиите.

Место за седење или спиење под гредата

Дрвените греди се еден од омилените дизајнерски елементи кои често ги гледаме во домовите. Меѓутоа, доколку поставите кревет под овој детаљ, знајте дека отровните стрели од негативна енергија се насочени кон вас, објаснуваат експертите за фенг шуи.

Празни тегли

На сите ни се случува да исчезнат нашите залихи од најнеопходната храна, но никогаш не треба да дозволите теглите во кои чувате ориз, сол и шеќер да бидат целосно празни. Полиците со празни тегли во кујната влијаат на среќата и хармонијата во семејството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.