Ознака: филм
Калеидоскоп Естрада 26.10.23 | 21:59

Главниот актер е како негов клон: Објавен трејлерот за филмот за Џеј Рамадановски

Објавен е првиот трејлер за филмот „Недела“ кој ја следи животната приказна на легендарниот изведувач на народна музика Џеј Рамадановски, кој почина на 6 декември...

Култура 12.10.23 | 09:45

Премиера на краткиот филм „Слобода“ во режија на Златко Ѓелески

Вечерва, во киносалата „Фросина“ во Младинскиот културен центар, со почеток од 20 часот, ќе се прикаже новиот краток игран филм „Слобода“ во режија на Златко Ѓелески. Станува...

Култура 09.10.23 | 10:33

Уметноста, а во овој случај филмот, поставува прашања, а ние треба да донесеме решенија за поубав живот

Приказната за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, имаше премиерно киноприкажување на 5 октомври во Синеплекс,...

Филм 06.10.23 | 17:18

„Мавера“ во режија на Батухан Ибрахим ја доби наградата за најдобар филм на ЅИРНИ

Во официјалната селекција на петото издание на ЅИРНИ, добитник на наградата за најдобар филм „Данчо Чеврески„ е филмот „Мавера“ во режија на Батухан Ибрахим. Филмот...

Култура 24.09.23 | 16:57

Во Македонија има две дипломирани кинематограферки, една од нив никогаш не добила шанса да сними филм

Филмската индустрија е сурова кога станува збор за баланс меѓу работата и семејството. А да се има деца не е само женска работа, туку е човечка работа. Кинематографијата...

Филм 21.09.23 | 18:32

Почна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“ во копродукција со „Круг филм“ од Скопје

Во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“ по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино...

Филм 09.09.23 | 19:34

„Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски доби специјална награда во Романија

Долгометражниот игран филм „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски, на 2 септември, ја доби специјалната филмска награда и статуетка за граѓански...

Филм 06.09.23 | 11:20

„Te Dua, Жими Мене“ на на Марјан Гавриловски ја освои наградата на публиката на Tirana European Youth Film Festival 2023

Македонскиот независен филм „Te Dua, Жими Мене“ на затварањето на Tirana European Youth Film Festival 2023 се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како...

Филм 12.08.23 | 22:18

„Чувари на формулата“ на Драган Бјелогрлиќ награден на фестивалот во Локарно

Филмот „Чувари на формулата“ на режисерот Драган Бјелогрлиќ освои награда на фестивалот во Локарно. Во Србија е познат и како „Српскиот Опенхајмер“. Се работи за...

Калеидоскоп 31.07.23 | 10:22

Оливер Стоун: Путин не е чудовиштето што го претставува американската пропагандна машина

Американскиот режисер Оливер Стоун ги обвини западните медиуми дека го искривуваат имиџот на рускиот претседател Владимир Путин. „Тој не е чудовиштето што го претставува...

Култура 14.07.23 | 09:17

Овој филм го посветувам на неколку мои луѓе кои прерано заминаа, се надевам гледаат од некаде и се смешкаат, рече режисерот Вардан Тозија на премиерата на „М“

Со македонска премиера на „М“ на режисерот Вардан Тозија синоќа, во паркот зад Младонски културен центар (МКЦ) беше отворен 22. Меѓународен сестивал на европски филм...

Култура 12.07.23 | 10:01

Филмот денес не може да го промени светот, но таа идеја е силен креативен двигател за еден автор

На 13 јули, во 21 часот, во паркот зад Младинскиот културен центар (МКЦ) премиерно ќе биде прикажан „М“, втор долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија. Со овој филм...

Култура 10.06.23 | 17:38

Заврши 13. издание на ФФФ: „Златен був“ за јапонскиот филм „План 75“

Јапонскиот филм „План 75“ (2022), во режија на Чие Хајакава, ја доби наградата Златен був за најдобар долгометражен филм на 13. Филозофски филмски фестивал во Скопје, кој...

Култура 18.05.23 | 09:42

„М“ на Вардарн Тозија ќе има проекција на филмскиот маркет во Кан

Вториот долгометражен филм на Вардар Тозија, „М“ во продукција на „Фокус покус филмс“ ќе биде прикажан на филмскиот маркет на Фестивалот во Кан, кој е во тек и ќе трае...

Култура 25.04.23 | 14:57

Два филма на Форман вечерва во Кинотека: „Лет над кукавичјото гнездо“ и „Конкурс“

25 АПРИЛ (ВТОРНИК), 18:00 ч.  ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) Игран филм, САД 1975, 133 мин., колор, ДЦП Режија: Милош Форман (Miloš Forman) Сценарио: Лоренс Хобен, Бо Голдман...

Филм 22.04.23 | 17:17

„Патот на Кобра до ѕвездите“- Светска премиера на документарен филм за Дарко Панчев

Во понеделник во Александар Палас, со почеток во 20 часот, ќе се одржи промоција и светско премиерно емитување на документарниот филм „Патот на Кобра до ѕвездите“, посветен...

Култура 16.04.23 | 11:45

Кусометражен филм на Зоран Попоски создаден со помош на вештачка интелигенција е финалист на фестивал во Далас

Кусометражниот филм „Уништен свет“, создаден со помош на вештачка интелигенција (ВИ), во режија на на македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски е финалист на 53-то...

Филм 12.04.23 | 09:06

Објaвен трејлерот и музиката на македонскиот филм „Гласот на тишината/ Rebirth: Voice of silence“ на Илија Павлов

Деновиве е објaвен трејлерот и музиката на македонскиот филм ГЛАСОТ НА ТИШИНАТА / REBIRTH: VOICE OF SILENCE на Илија Павлов. Станува збор за прв игран долгометражен филм на Илија...

Култура 04.04.23 | 08:57

Проекција на филмот „Малер“ во Кинотека

Кинотеката во соработка со Филхармонијата, вечерва ќе го прикаже биографскиот филм за композиторот Густав Малер, на сценаристот и режисер Кен Расел. Проекцијата на...

Црна хроника 25.03.23 | 17:17

Како на филм: На автопатот Гостивар – Тетово полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...