Ознака: Берлиенале
Култура 04.02.22 | 11:41

„Книги на Берлинале“ ќе се одржи онлајн на 14 и 15 февруари како дел од пазарот за копродукција на филмскиот фестивал

На 14 февруари 2022 година, десет исклучителни книги кои се особено погодни за филмска адаптација ќе бидат претставени на „Книги на Берлинале“ во соработка со Саемот...

Филм 27.01.22 | 20:04

Берлинскиoт филмски фестивал ќе се одржи со публика, но со изменет програмски концепт

Берлински филмски фестивал ќе се одржи со присуство на публика, но со изменет програмски концепт, соопштија од раководството на „Берлинале“. Свесни сме за предизвиците...

Музика 24.01.22 | 09:07

Почесна Златна мечка за Изабел Ипер на Берлиенале

Познатата француска актерка Изабел Ипер ќе ја добие почесната Златна мечка за животно дело на претстојниот Берлински филмски фестивал. Покрај почесната Златна мечка,...

Култура 04.02.20 | 10:45

Македонскиот режисер Ханис Багашов и актерот Стефан Вујсиќ селектирани на Berlinale Talents 2020

Годинава на програмата Berlinale Talents која се одржува во рамките на Берлинскиот филмски фестивал ќе учестуваат двајца македонски претставници: режисерот Ханис Багашов...

Култура 12.01.20 | 08:37

Берлиенале 2020: „Златна мечка“ за Хелен Мирен за животно дело

На филмскиот фестивал во Берлин, Берлиенале 2020, бротанската актерка Хелен Мирен ќе биде наградена со „Златна мечка“ за животно дело. Во нејзина чест на фестивалот ќе...

Култура 10.01.20 | 10:09

Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Берлиенале

Британскиот актер Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин следниот месец, соопштија денеска организаторите. Ајронс ќе претседава...

Филм 18.06.19 | 12:27

Филмот „Лице“ во кината од 20 јуни

Од полската режисерка Малгорзата Жумовска ни пристигнува црната комедија „Лице“, за кој на минатогодишното Берлинале ја доби наградата од жирито. Делумно работен...

Култура 14.03.19 | 13:53

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” ќе се прикажува во 28 земји: Прва ќе го види македонската публика вечерва во „Синеплекс“

По огромниот успех на македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска на 69-тото издание на престижниот филмски фестивал Берлинале...

Култура 17.02.19 | 16:12

Две награди на „Берлиенале“: Македонскиот филм „Господ постои,името и е Петрунија“ доби две признанија во Берлин

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби две награди на денешната церемонија за доелување на награди од независни жири...

Култура 11.02.19 | 14:17

Зорица Нушева се споменува како фаворит за „Златна мечка“ во Берлин

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица...

Култура 11.02.19 | 10:32

Мастер клас на Лабина и Теона Митевски утре на „Берлиенале талентс“

На 12 февруари со почеток од 14 часот, во ХАУ2 театарот во Берлин, Лабина и Теона Митевски, ќе одржат Мастер клас во рамки на програмата “Берлинале талентс” на Берлинскиот...

Култура 09.02.19 | 12:18

Додека се кршат копјата околу годишната програма на Министерството за култура, Адеми на „Берлиенале“

Министерот за култура Асаф Адеми престојува во работна посета на Берлин, Сојузна Република Германија, каде што во рамките на 69-тото издание на меѓународниот Берлински...

Култура 06.02.19 | 15:01

„Берлиенале 2019“: Осум проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Престижниот филмски фестивал Берлинале почнува утре, а за нашиот претставник за Златна мечка, филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска,...

Култура 26.01.19 | 13:23

Дитер Кослик, директор на „Берлиенале“: Многу ќе бидам среќен да ве дочекам на црвениот тепих со вашиот фантастичен филм!

…Каков прекрасен филм, целата комисија беше видно импресионирана од вашето дело. Ве молам примете ги моите честитики. Ве молам примете ја мојата покана за учество на...

Култура 10.01.19 | 13:34

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Агенцијата за филм на Република Македонија на денешната средба со новинарите соопшти дека Македонија за прв пат во историјата на македонската кинематографија ќе земе...