Агенцијата за аудио аудиовизуелни услуги од 2018 до 2022 година потрошила 977.805 евра за привремени вработувања, пишува порталот ММС.

Најголемиот дел од овој износ завршил во Агенцијата за привремени вработувања „Контакт бизнис“, која од 2010 година, кога АМВУ барала работници, 7 години успеала да ги добие јавните набавки. „Егзекјутив срч“ имале набавки за три години до сега: 2018,2021 и 2022 и „Декра“ во 2010 година.

Во текот на 2020 година привремено во АМВУ биле ангажирани 20 лица, а веќе следната година во 2021 година работеле 22- ца ангажирани преку Агенција за времени вработувања.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.