Шест пожарникари со две противпожарни возила ја гаснеа цистерната што утрово се запали на регионалниот пат Струмица-Радовиш.

РЦУК – Струмица соопшти дека во 9:18 часот настанал пожар на камион на кој му се дупнала гумата. Камионот превезувал 20 тони на нафта.  Со пожарот бил зафатен задниот дел на камионот, кај гумата.

Камионот се запалил на еден километар од селото Владиевци, на патниот правец Струмица – Радовиш.

Од РЦУК – Струмица соопштија дека и четворица полицајци вршеле контрола на сообраќајот. Нафтата ќе биде префлена во друга цистерна и пренесена до крајната дестинација.

Фото: ТППЕ Струмица

Благодарение на брзата интервенција пожарот е навремено локализиран и ликвидиран. Во случај на пожар или друга елементарна непогода повикај 193 – противпожарна единица, велат од Територијалната противпожарна единица – Струмица.

Во период од 9:18 до 9:55 часот, патниот правец Струмица-Радовиш бил во целосен прекин.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.