Деница Сачева изјави дека ГЕРБ се подготвува да одржи протест во одбрана на партискиот лидер Бојко Борисов, јави дописникот на МИА од Софија. Партискиот врв на ГЕРБ се собра пред домот на Бојко Борисов во градот Банкија во близина на Софија. Тома Биков соопшти дека ги известиле високите претставници на Европската народна партија (ЕПП) во Брисел.

Десислава Атанасова, која е лидер на пратеничката група на ГЕРБ во Народното собрание на Бугарија, рече дека Бојко Борисов не бил приведен, туку само бил извршен претрес.

Таа рече дека не контактирале со ниту еден од приведените високи функционери на ГЕРБ. Портпаролката на Основното обвинителство на Бугарија Сијка Милева потврди дека се работи за истрага за злоупотреба на средства од ЕУ и ги упати бугарските медиуми да се обратат до Европското обвинителство. Вчера и денеска шефицата на европското обвинителство Лаура Ковеши беше во посета на Бугарија.

Членовите на ГЕРБ скандираа „Оставка“ пред домот на Бојко Борисов во Банкја

Десислава Атанасова, која е лидер на пратеничката група на ГЕРБ во Народното собрание на Бугарија, рече дека Бојко Борисов не бил приведен, туку само бил извршен претрес.

Таа рече дека не контактирале со ниту еден од приведените високи функционери на ГЕРБ. Портпаролката на Основното обвинителство на Бугарија Сијка Милева потврди дека се работи за истрага за злоупотреба на средства од ЕУ и ги упати бугарските медиуми да се обратат до Европското обвинителство. Вчера и денеска шефицата на европското обвинителство Лаура Ковеши беше во посета на Бугарија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.