Ознака: бугарија
Македонија 24.11.20 | 14:19

Арсовски: Заев е обичен лопов и лажго, на Бугарија ѝ ветува банка, државен удел во телекомот, железницата…

Зоран Заев е еден обичен лопов и брутален лажго. Зоран Заев е човекот кој ја обезличи Република Македонија и го обесчести македонскиот народ, единствено за свои лични...

Македонија 24.11.20 | 11:09

Ахмети очекува добри вести од Бугарија до крајот на годината

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во фостување на ТВ 21 изјави дека очекува до крајот на годинава да има добри вести од Софија во врска со спорот со Македонија. Надминувањето...

Балкан 24.11.20 | 09:23

Бугарија планира „лок-даун“: Затворање на училишта, ресторани и продавници, забрана за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи ширењето на вирусот. Како...

Балкан 23.11.20 | 22:09

Од 27 ноември во Бугарија се затвора сè: Не можеме да дозволиме да ни умираат млади, стари луѓе, учители, лекари

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи ширењето на вирусот....

Македонија 23.11.20 | 16:46

Заменикот на Захариева: Не може земја во предпристапен процес да ѝ држи лекции на Бугарија, која е членка од 2007 година

Во Северна Македонија изминативе денови видовме запалени бугарски знамиња и слушнавме сексистички напади од водечки политичари кон сите бугарски жени, вклучителнои...

Балкан 23.11.20 | 15:19

Се бара промена на Уставот: Венецијанска комисија со критики за Бугарија

Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска ја претстави својата оценка за предлозите за измени и дополнувања на бугарскиот Устав. Мислењето е подготвено...

Македонија 22.11.20 | 22:16

Каракачанов: Македонските влади, од првиот ден на постоењето на земјата, не се нормални

Бугарскиот вицепремер денеска обвини дека Македонија сака да и забие нож во грбот на Бугарија и дека македонските влади што управуваат со земјата од првиот ден на своето...

Македонија 22.11.20 | 19:35

Заев: Преку заедничката историја да градиме мостови на соработка, имаме прекрасен договор

Историјата да ја оставиме на историчарите. Mожеме да ја искористиме историјата на позитивен начин. Таа нѐ сплотува, нѐ спојува и низ нејзе можеме да градиме мостови на...

Балкан 22.11.20 | 16:34

Европратеник од партијата на Каракачанов бара по пет години затвор за новинар што објавува лажна вест

Бугарскиот европратеник Андреј Слабаков од ВМРО на Каракачанов и групата европски конзервативци и реформисти (ЕКР) побара новинарите кои шират дезинформации и лажни...

Македонија 22.11.20 | 15:15

Ќосев: Оние кои тврдат дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот, немаат основни знаења

Оние кои тврдат дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, не се свесни за нивните основни концепти: тие не знаат што е јазик или што е дијалект, вели професорот...

Македонија 20.11.20 | 22:32

Менкиноски: Бугарија ја промашила темата со ветото, Советот на Европа бара да ги регистрира македонските здруженија

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“...

Македонија 19.11.20 | 17:27

Македонецу, глава твоја високо да стои!

На службениот меил денеска пристигна една песна од анонимен автор со псевдоним Една Македонка. Како што авторката наведува, таа претставува исповед и радост на семакедонската...

Македонија 19.11.20 | 16:50

Пендаровски и Заев не чувствуваат одговорност поради блокадата на Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, не чувствуваат одговорност поради блокадата на Бугарија. Според претседателот Пендаровски, блокадата се базира...

Балкан 19.11.20 | 15:40

Захариева: Не е проблем само говорот на омраза, во Македонија ги кочат и бугарските инвестиции

Бугарската министерска Екатерина Захариева, при гостување во телевизијата „Нова“ порача дека Бугарија ги почитува своите соседи и има интерес за европска интеграција...

Македонија 19.11.20 | 14:46

Осумдесет проценти од Бугарите го одобруваат ветото за Македонија

Речиси 80% од бугарските граѓани го одобруваат ветото што Бугарија го стави за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Вакви се резултатите на онлајн анкетата на...

Македонија 19.11.20 | 14:33

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи: Софија не требаше да го употреби „тешкото оружје“ за Македонија

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и поранешен европратеник Ивајло Калфин, во интервју за бугарскотo „Фокус радио“ изјави дека Бугарија многу брзо...

Балкан 19.11.20 | 10:22

Бугарија е трето место во ЕУ по смртност од Ковид-19 врз основа на двенеделен период

Бугарија е на трето место во ЕУ и втора на Балканот според смртност од Ковид-19 врз основа на период од 14 дена, изјави главниот државен здравствен инспектор Ангел Кунчев. Нашата...

Македонија 19.11.20 | 08:35

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за Македонија како политичко средство против соседна земја

Бугарското вето за евроинтегративниот процес на Македонија се најде на страниците на угледниот германски магазин „Шпигел“. Во анализата на македонско-бугарскиот...

Македонија 18.11.20 | 22:40

Пендаровски: Не може држава од позиција на земја-членка на ЕУ да наметнува услови како треба да се чита историјата

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за австриската „ОРФ ТВ“ вели дека веста од Брисел сите јво Македонија ја примиле со големо разочарување. Кога во 2017 година...

Македонија 18.11.20 | 21:02

Стејт департмент: Скопје и Софија да го решаваат спорот надвор од пристапниот процес

Од Стејт Департментот соопштија дека ги повикуваат Бугарија и Македонија билатералните спорови да ги решат надвор од пристапниот процес, за да се постигне заедничката...