Ознака: бугарија
Балкан 15.05.21 | 08:48

Бугарија ќе прави своја вакцина против ковид-19

Бугарска вакцина против Ковид-19 ќе биде претставена наесен на светски научен конгрес. Тоа го тврди Андреј Чорбанов раководител на Одделот за имунологија на Институтот...

Балкан 13.05.21 | 19:14

Бугарите се најголеми „антиваксери“ во Европската Унија

Бугарија е меѓу земјите на ЕУ со најмала доверба во својата национална влада за справување со пандемијата. Таа се наоѓа на дното на листата со 2,7 поени (од 10 можни) меѓу...

Македонија 13.05.21 | 17:38

Проблемот со Бугарија е измислен и смешен, рече Заев на економскиот форум Делфи

Проблемот со Бугарија е измислен и смешен, рече премиерот Зоран Заев во разговорот со уредникот на Катимерини Атанасиос Елис, на економскиот форум Делфи во Атина. Бугарија...

Балкан 13.05.21 | 10:03

Mакедонија за да почне преговори треба да прифати дека зборува на бугарски дијалект, нема малцинство и оти Гоце Делчев и Илинденското востание се бугарски

На социјалните мрежи е објавена т.н рамковна позиција на Бугарија во однос на Македонија. Зад оваа позиција стоеше и досегашната влада на Бојко Борисов, но и привремената...

Балкан 12.05.21 | 14:01

Kрај на надежите за преговори барем до есен: Привремениот бугарски премиер најави дека нема да го тргне ветото за Македонија

Надежите дека е можно да се најде компромис со новата влада во Софија во пресрет на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите на  Македонија со ЕУ во јуни...

Балкан 12.05.21 | 12:18

Бугарија се обидува спорот со Македонија да го претстави како проблем на ЕУ, а не само билатерален

Бугарија ја убедува ЕУ дека однесувањето на „една земја кандидат“ не е нејзин билатерален, туку проблем на ЕУ, бидејќи е спротивно на принципите врз кои е изградена...

Македонија 07.05.21 | 20:32

Николоски: За ВМРО-ДПМНЕ компромис со Бугарија на штета на македонските национални интереси не е можен

Александар Николоски потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Само интервју“ во Канал 5 телевизија истакна дека за ВМРО-ДПМНЕ компромис со Бугарија на штета на...

Балкан 06.05.21 | 19:08

Во Бугарија 32.482 лица вакцинирани за еден ден

Во Бугарија денеска се вакцинирани 32.482 лица, што е нов рекорд по бројот на вакцинирани против коронавирус за еден ден, рече министерот за здравство, Костадин Ангелов,...

Свет 06.05.21 | 14:55

НАТО изрази солидарност со Бугарија во врска со дестабилизирачките активности на Русија

Нашите сојузници од НАТО изразија солидарност со Бугарија во врска со дестабилизирачките активности на Русија на нејзина територија и ја повторија целосната поддршка...

Балкан 05.05.21 | 23:09

Предвремени избори во Бугарија на 11 јули

Бугарскиот претседател Румен Радев потврди дека предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули. Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на...

Балкан 05.05.21 | 12:37

Во Бугарија повторно парламентарни избори на 11 јули

Нови парламентарни избори ќе се одржат во Бугарија на 11 јули, откако не успеа третиот и последен обид за формирање влада по изборите на 4 април, објави денеска претседателот...

Македонија 05.05.21 | 11:47

Заев: Бугарија бара да ги утврдиме нашите корења и ќе ги најдеме ако сме паметни на европски начин

Премиерот Зоран Заев при денешната посета на Ресен рече дека Бугарија не го спори македонскиот идентитет и македонскиот јазик, туку дека бара да се „утврдат македонските...

Сервиси 05.05.21 | 09:14

Македонски возила се враќаат од бугарската граница кај Ново село: Двата гранични премини остануваат затворени

Македонски граѓани секојдневно се враќаат од граничните премин Ново село и Делчево кон Бугарија. Бугарските гранични служби никако не дозволуваат Македонци да влезат...

Македонија 04.05.21 | 22:40

Тасевски: Секој компромис кој до сега го направивме од 1991 до денес беше на штета на Македонците, ама вие отидовте преку цртата

Актерот Сашо Тасевски на социјалните мрежи се осврна на преговорите со Бугарија и напиша: Од ЕУ бараат да изнајдеме заедничко решение со Бугарија, што во превод значи:...

Македонија 04.05.21 | 20:21

Димитров: Македонија треба да ја каже својата страна од приказната и дека таа нe го внесе ова прашање во ЕУ, туку Бугарија

Мојата грижа за македонскиот идентитет е прашање кое е поважно од мојата политичка кариера. Апсолутно ќе бидам дел од било какви разговори. Бев предводник на изборна...

Балкан 04.05.21 | 15:33

Што говореше Тито за Бугарите: Тие најмногу работеа против мене

Во еден говор од седумдесеттите години  поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито  говори за тесните врски помеѓу некогашниот советски лидер Јосип Сталин...

Балкан 04.05.21 | 12:21

Европскиот парламент застана во поддршка на македонското малцинство во Бугарија

Комитетот за петиции на Европскиот парламент ја разгледа и ја прифати петиција на бугарскиот новинар Михаил Михајлов за поддршка на  Македонија и на македонското малцинство...

Балкан 04.05.21 | 09:06

Бугарија оди на нови избори, преговорите на Македонија ќе почекаат до наесен

Нови парламентарни избори се се позивесни во Бугарија и според локалните медиуми, се разгледуваат три опции за датумот на предвременото гласање за нови парламентарци...

Македонија 03.05.21 | 15:04

Хајко Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Македонија треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ што е можно побрзо, а Германија целосно ја поддржува во тоа, порача шефот на германската дипломатија Хајко Мас...

Балкан 01.05.21 | 19:06

Бугарските социјалисти ќе го вратат мандатот, нови избори во јули!?

Претседателот на организацијата на БСП во Софија, Калојан Паргов соопшти дека неговата партија ќе го врати мандатот за формирање на нова бугарска влада. На 5 мај, Бугарската...