Ознака: бојко борисов
Балкан 06.07.23 | 08:38

Борисов нема да има имунитет ако му се суди за вилата во Барселона

Претседателот на една од бугарските  владејачки партии ГЕРБ (Граѓаните за европски развој на Бугарија), и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, соопшти дека се...

Балкан 23.06.23 | 09:27

Радев и Борисов се караат кој ја турка Бугарија во војна

Лидерот на бугарската владејачка партија ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, денеска во ходниците на Народното собрание во Софија, експресно му одговори...

Балкан 09.06.23 | 18:34

Афера „Барселонагејт“: Ова е хациендата за љубовницата на Борисов, за која е фатен дека платил 2.9 милиони евра

„Истрагата го идентификуваше Бојко Методиев Борисов како вистински извор на средствата за стекнување на имотот“. Ова се тврди во документите доставени од главниот...

Балкан 01.06.23 | 16:03

Бугарското обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов, за да биде ставен од истрага во случајот...

Балкан 19.05.23 | 09:39

Борисов: Aко нема Влада нема да може да се исплатат плати и пензии

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов изјави дека Марија Габриел ги има сите права да преговара и да носи одлуки, бидејќи ако следната недела ако нне се формира влада тогаш...

Балкан 19.05.23 | 09:34

Борисов: Опција е и уставна влада

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов изјави дека Марија Габриел ги има сите права да преговара и да носи одлуки, бидејќи ако следната недела ако не се формира влада тогаш нема...

Балкан 10.05.23 | 11:07

Борисов ја номинира еврокомесарката Габриел за нов премиер на Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, утринава ја номинираше еврокомесарката Марија Габриел за кандидат на неговата политичка партија за следен премиер на Бугарија, потврдувајќи...

Балкан 09.05.23 | 14:03

Борисов: Ќе го искористиме првиот мандат за формирање влада со свој премиер

ГЕРБ ќе го искористи првиот мандат за формирање влада со свој премиер. Кандидатот утре во Народното собрание ќе биде претставен пред сите лидери на политичките сили....

Балкан 21.04.23 | 10:30

Борисов: Нема да бидам кандидат за премиер

Нема да бидам кандидат за премиер, изјави денеска претседателот на ГЕРБ, Бојко Борисов, по завршувањето на консултациите со бугарскиот претседател Румен Радев. -Половина...

Балкан 13.04.23 | 19:54

Борисов и Трифонов разговараа за заедничка Влада која ќе заземе многу поцврста позиција кон Македонија за влез во ЕУ

Лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов имал разговори за состав на влада на Бугарија со партијата Има таков народ (ИТН) на Слави Трифонов и се договориле меѓу...

Балкан 13.04.23 | 11:42

Борисов му намигнува на Петков: Сака да формираат Влада заедно

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, сака да формира коалиција и да состави влада со неговиот најголем политички ривал Кирил Петков,...

Балкан 03.04.23 | 20:52

Коалицијата „ГЕРБ-СДС“ е победник на изборите во Бугарија, со речиси два отсто поголема доверба од „ПП-ДБ“

Во Бугарија попладнево заврши обработката на сите протоколи на Секторските изборни комисии во Регионалните изборни комисии (РИК) за вчерашните парламентарни избори,...

Балкан 03.04.23 | 12:53

ГЕРБ на Борисов освои најмногу гласови, до Влада тешко

Според 95,89 отсто обработени податоци на Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија за ГЕРБ-СДС гласале 26,51 отсто од граѓаните (642.032 гласа). Додека коалицијата Продолжуваме...

Балкан 03.04.23 | 09:12

Бојко им е судбина: На изборите во Бугарија со 26,33 отсто од гласовите води Коалцијата ГЕРБ-СДС на Борисов

На парламентарните избори во Бугарија, одржани вчера, врз основа на 71,64 отсто од обработените гласови, во парламентот влегоа шест партии предводени од коалицијата ГЕРБ-СДС...

Балкан 02.04.23 | 11:27

Денеска е лесно, тешко ќе биде утре и задутре – порача Борисов

Денеска е лесно, од утре ќе биде тешко, изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов по гласањето во средното училиште „Христо Смирненски“ во софиската населба Банките, на...

Балкан 07.02.23 | 12:29

Бугарска пратеничка си призна: Благодарение на господинот Бојко Борисов, едни сме пратеници, други кметови

Благодарение на господинот Бојко Борисов, едни сме пратеници, други градоначалници и општински советници. Ова го изјави пратеничката на ГЕРБ Десислава Трифонова на...

Балкан 04.02.23 | 14:21

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко Борисов на својот профил на социјална мрежа. Денес...

Балкан 04.02.23 | 10:59

Борисов: 151 година од раѓањето на големиот бугарски револуционер и македонски комита

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја, кој и денес ги поврзува народите на Македонија и Бугарија, објави на својот Фејсбук профил поранешниот бугарски...

Македонија 28.01.23 | 13:43

Бојко Борисов бара разрешница на случајот „Пендиков“

Поранешниот премиер и актуелен претседател на ГЕРБ, Бојко Борисов ги повика македонските власти да ги изведат пред правдата лицата кои го претепаа секретарот на охридскиот...

Балкан 04.12.22 | 16:11

Борисов: Бугарија си има свој Меси, а тоа сум јас

На средбата со младинските активисти на ГЕРБ, Бојко Борисов најави дека има две опции за номинација за премиер на ГЕРБ-СДС, тој или партиски неопределен кандидат, јави...