Ознака: бојко борисов
Балкан 20.07.21 | 13:42

Борисов: Нема да предлагаме влада и ќе го вратиме мандатот

На средба со новите пратеници од коалицијата ГЕРБ-СДС, поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов коментираше дека овој пат тие нема да предложат влада и ќе го вратат...

Балкан 15.07.21 | 14:30

Борисов: Бугарите и Македонците ќе се искараат кој прв стапнал на Месечината

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов направи телевизиско шоу за време на брифингот со новинарите, два дена по повторените парламентарни избори на кои неговата...

Балкан 15.07.21 | 10:04

Борисов се појави на информативен разговор – пред МВР протести за поддршка

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов се појави на распит во Главната дирекција на „Национална полиција“. Пред два дена самиот Борисов објави пред медиумите за добиената покана...

Балкан 13.07.21 | 11:42

Не знае дали ќе излезе жив: Борисов повикан на распит во полиција

Министерот за внатрешни работи на Бугарија му упатил покана за информативен разговор на екс-премиерот Бојко Борисов, соопшти лидерот на ГЕРБ, неочекувано појавувајќи...

Балкан 11.07.21 | 20:54

Борисов: Се случува кражба на векот на изборите, фала богу што нè оставија живи, не нè убија

Она што Европа го доживеа да го види се – венецуелски избори – тотален хаос во земјата и во странство и кражба на векот. Хаосот што го создадоа е видлив, ЦИК спие, изјави...

Балкан 07.07.21 | 16:37

Пријателот на Заев, Борисов ќе бара азил во Турција?

Бугарските медиуми пишуваат дека екс премиерот Бојко Борисов сакал да добие азил во Турција. По средбата на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов со турскиот...

Балкан 04.07.21 | 14:49

Ердоган не му стави бугарско знаме на Борисов, Џамбаски се налути

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го пречека поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов со две турски знамиња, наместо со турско и бугарско. На тоа се налути...

Балкан 29.06.21 | 15:00

Пријателот на Заев се жали дека ќе му ги наместат изборите: Со бугарски машини за гласање Мадуро стана претседател на Венецуела

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов стравува дека парламентарните избори ќе бидат наместени и оти тоа се прави на ист начин како гласањето во Венецуела каде се користеле...

Балкан 20.06.21 | 12:37

Каракачанов тврди дека Бојко Борисов „фаќал кривини“ во спорот со Македонија

Поранешниот вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов, во гостување на телевизијата БТВ, го обвини eкс премиерот Бојко Борисов дека „фаќал кривини“ во спорот со...

Македонија 17.06.21 | 14:41

Братот Борисов му ја плесна вистината в лице на Заев: Нашите ве лажат и вас и ЕУ дека не можат ништо да направат

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, беше првиот човек со кој се виде македонскиот премиер Зоран Заев по доаѓањето во Софија. Човекот кој го потпиша Договорот...

Вести 17.06.21 | 08:50

Заев на средба со „неговиот пријател“ Борисов: Не смееме да дозволиме младите да ни се замразат

Премиерот Зоран Заев, кој денеска е во посета на Софија, утрово се сретна со раководството на партијата ГЕРБ и со нејзиниот претседател Бојко Борисов. Работната агенда...

Македонија 17.06.21 | 08:46

Не смееме да дозволиме младите да ни се замразат, напиша Заев на твитер по средбата со Борисов во СОфија

Премиерот Зоран Заев, кој денеска е во посета на Софија, утрово се сретна со раководството на партијата ГЕРБ и со нејзиниот претседател Бојко Борисов. Работната агенда...

Балкан 13.06.21 | 20:35

Борисов незадоволен од своите како течат преговорите со Македонија: Ќе ни се замразат народите

Стратешка цел на Бугарија е членство на Македонија и Албанија во Европската Унија, изјави денеска поранешниот бугарски премиер и лидер на Граѓани за европски...

Балкан 05.06.21 | 22:31

Христо Иванов: Бојко Борисов е латиноамерикански диктатор во балканска верзија

Бојко Борисов е латиноамерикански диктатор во балканска верзија, оцени копретседателот на „Демократска Бугарија“, Христо Иванов, во интервју за бугарскoто Дарик радио....

Балкан 04.06.21 | 15:44

Владата на Борисов вршела трансплантација на органи на богати клиенти oд сиромаси од Украина и Молдавија

Бугарија ја тресе голем скандал откако Министерството за здравство на Бугарија откри дека во мандатот на поранешната влада на Бојко Борисов државната болница вршела...

Балкан 30.05.21 | 12:04

Бојко се плаши дека ќе го приведат, вели дека не дал налог за прислушување

Поранешниот бугарски премиер, Бојко Борисов изјави дека не дал наредба да се прислушкуваат политичарите во земјата, оценувајќи дека тоа според него би било многу погрешно...

Балкан 29.05.21 | 22:19

Бојко Борисов мисли дека ќе биде уапсен: Уште само не ме обвиниле дека сум изел човек

Откако ги отфрли обвинувањата изнесени против него од министерот за внатрешни работи, поранешниот бугарски премиер, Бојко Борисов, денеска изјави дека мисли оти може...

Балкан 23.05.21 | 09:34

Анализа на софиски „Капитал“: Изгубеното десетлетие на Бугарија

Бугарскиот магазин „Капитал“ прави анализа за политичката состојба во Бугарија по владеењето на поранешниот премиер, Бојко Борисов и неговата партија ГЕРБ. Во наследството...

Балкан 21.05.21 | 10:08

Бојко Борисов во седиштето на ГЕРБ го прими еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи

Поранешниот бугарски премиер и лидер на најсилната политичка сила во земјата – ГЕРБ, Бојко Борисов, во седиштето на партијата во Софија, се сретна со евокомесарот за...

Балкан 11.05.21 | 12:24

Борисов: Претстојат два многу тешки месеци против парите на олигархијата

Претстојат два многу тешки месеци против многу, многу пари со кои се соочува ГЕРБ, парите на олигархијата. Ова го изјави за време на Националното собрание на ГЕРБ премиерот...