Со официјална церемонија e отворена „Градината на светот“ во паркот остров „Свобода“ во Пазарџик. Како што објави БТА, ова е голем проект на општина Пазарџик, чие „прво ископ“ беше направен на денешен датум во 2022 година од градоначалникот на Пазарџик, Тодор Попов и познатиот бугарски фудбалер Христо Стоичков со порака за светски мир.

На свеченоста присуствуваа потпретседателката на Народното собрание, Росица Кирова, амбасадори, конзули, дипломати, народни претставници, истакнати бугарски спортисти меѓу кои Христо Стоичков, Тања Богомилова-Дангалакова и Ренета Камберова.

Во оваа градина сите земји можат да покажат дека тоа е место на убавина и хармонија. Тоа е нашата вистинска порака за мир. Затоа што мирот значи живот, кој мора да го почитуваме“, во своето обраќање порача градоначалникот на Пазарџик.

Тој им се заблагодари на сите кои ја поддржуваат идејата и реализацијата на проектот. Попов откри значајна порака на денешниот датум, бидејќи на денешен ден Христо Стоичков најпрво учествуваше на фудбалски натпревар со бугарската репрезентација, а во 1988 година Тања Богомилова освои олимписки медал во пливање на Олимпијадата во Сеул. Ова е прв и единствен медал во пливачки спортови за Бугарија, потсети Тодор Попов. Тој исто така истакна дека градината во моментов има површина од 112 декари и треба да се прошири за уште 70-80 хектари. Градоначалникот додаде дека е горд на пораката на „Градината на светот“ за мир.

Заменик-претседателката на Народното собрание, Росица Кирова, во својот говор истакна дека спортот е најдобар амбасадор на мирот, а преку вакви проекти на нашите деца им ја покажуваме поврзаноста со природата. Посакувам Пазарџик да ужива не само во цветањето на градината, туку и во неговото растење во наредната година, додаде Кирова. Таа изрази надеж дека паркот ќе привлече многу гости и туристи.

Пред церемонијата, молебен за здравје, благосостојба и мир упати знеполскиот епископ Арсениј, а сите присутни ги поздрави репрезентативната играорна група „Кудезија“. Програмата поврзана со отворањето на „Градината на светот“ продолжува вечерва, кога своето катче ќе го отвори и Карл Луис, освојувач на девет олимписки и осум светски титули. Тој е гостин на нашата земја на покана на општина Пазарџик, организацијата „Трчај за мир“, Здружението „Допри го виножитото“ и Здружението „Младински спортски клуб Пазарџик спортува“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.