Ознака: парк
Скопје 06.08.22 | 11:36

Продолжува изградбата на новиот парк на 5000 метри квадратни во Ченто

Продолжува изградбата на новиот парк на 5000 метри квадратни во Ченто, кој се гради со меѓуопштинска соработка помеѓу општина Гази Баба, Град Скопје и ЈП Паркови и зеленило. Паркот...

Скопје 13.06.22 | 12:34

Град Скопје даде амин, наместо згради во Реонскиот центар, ќе се гради парк на 6.000 квадратни метри

Советот на Град Скопје на последната седница ја потврди иницијативата поднесена од Општина Аеродром, која се однесува на новиот Регулациски план за Реонски центар...

Скопје 08.06.22 | 13:09

Избришани четири маркици за згради, наместо тоа жителите на Аеродром ќе добијат нов парк и спортски центар

Советот на Град Скопје на денешната седница ја потврди иницијативата поднесена од страна на Општина Аеродром, а која се однесува на новиот Регулациски план за Реонски...

Скопје 16.05.22 | 18:37

Арсовска – Костовски: Наместо дива депонија, реализирана нова зелена површина над 3000 квадратни метри во населба Радишани

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски и директорот на ЈП Паркови и зеленило, Ангеле Сотировски,...

Скопје 20.04.22 | 15:12

Стар Аеродром добива нов детски парк и содржина за возрасни

Тимчо Муцунски, градоначалник на Аеродром најави почеток на нов проект – изградба на нов парк на ул. „23 Октомври“ во Стар Аеродром. Во соработка со општествено одговорна...

Скопје 11.04.22 | 13:34

Стефковски најави нов голем мултифункционален парк во Триангла

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски денес 11.04.2022 година означи почеток на градежните работи за изградба на нов голем мултифукнционален парк во населеното...

Скопје 11.04.22 | 09:55

Денеска започнува изградбата на првиот голем мултифункционален парк во Гази Баба

Добра вест за жителите на Гази Баба, Триангла и Маџари. Новата работна недела носи реализција на нови проекти.Денеска започнува со изградба првиот голем мултифункционален...

Скопје 15.03.22 | 13:58

Продолжува уредувањето на паркот на последна 5-ка во Ново Лисиче

Паркот на последна 5-ка во населбата Ново Лисиче добива ново хортикултурно уредување, а изминатите денови беа поставени и нови павилјони, дрвени клупи и маси за релаксација...

Скопје 21.02.22 | 12:57

Забрзано се подига новиот парк во општина Бутел

Градоначалникот на оштина Бутел, Дарко Костовски, информира дека со исклучително забрзан интензитет се работи на новиот парк во населеното место Расадник. Покрај паркот...

Скопје 26.01.22 | 11:50

Се гради самоодржлив парк кај кружниот тек меѓу Припор и Кисела Вода

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски изврши увид во изградбата на нов модерен парк во населбата Припор, на местото каде што досега имаше дива депонија. Во...

Скопје 18.01.22 | 09:44

Клупи фрлени во езерцето, превртени тоалети, купишта ѓубре: Градскиот парк вандализиран од невоспитани идиоти

Од ЈП „Паркови и зеленило“ објавија јавна реакција за некултурата и вандализмот покажан од посетителите на Градскиот парк во Скопје. Како што велат од претпријатието,...

Скопје 05.12.21 | 09:54

Завршна фаза на изградбата на новиот парк на булевар „Македонска војска“ во Ѓорче Петров

Со поддршка на екипите на ЈП Паркови и Зеленило и Град Скопје, службите на општина Ѓорче Петров, ги изведуваат завршните работи за новиот парк на булеварот Македонска...

Македонија 05.10.21 | 11:43

Ристов: Создаваме нова иднина – Радовиш ќе добие нов рекреативен, спортски, забавен парк

Кандидатот за градоначалник на Радовиш од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Ристов, најави проект за изградба на рекреативно-спортски, културен и забавен парк. Како што истакнува...

Скопје 03.10.21 | 15:04

Гази Баба, Чаир, Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров: Арсовска вети пет мега паркови

Запоставениот градски парк и неспособноста за обезбедување на повеќе зелени места во градот е еден од проблемите на скопјани. Данела Арсовска во нејзината програма...

Скопје 20.08.21 | 21:42

Се исуши тревата во паркот на Шилегов кај Железничка

Пред неколку месеци градоначалникот Петре Шилегов се пофали со новиот парк кај Железничката станица. Паркот беше претавен како зелена оаза во која жителите од тој крај...

Скопје 20.08.21 | 11:49

Ај што го бетонираат паркот, направија патеки за кршење глуждови

Со приближувањето на локалните избори, град Скопје, во обид да се прикаже дека нешто се работи, почна да врши реконструкција на пешачките патеки во градскиот парк во...

Балкан 30.05.21 | 12:15

Во Софија можете да се вакцинирате додека се шетате во парк

Голем интерес пројавиле граѓаните за вакцинација на отворено, на пунктовите поставени во неколку паркови во бугарскиот главен град Софија. Како што јави дописникот...

Сервиси 16.05.21 | 08:12

Искористете го за прошетка: Денеска ќе биде сончево

Времето ќе биде сончево и потопло со умерена облачност. Во западните подрачја ќе има услови за краткотраен локален дожд и ќе дува умерен до повремено засилен ветер од...

Македонија 24.03.21 | 08:32

Владата побара од општина Охрид да спречи градежни работи кај ресторанот „Парк“

Владата побара од општина Охрид да спречи изведување градежни работи на локацијата на поранешниот ресторан „Парк-Горица“. Ова укажување е додека не се утврди фактичката...

Економија 25.02.21 | 10:57

Ќе се гради хотел кај поранешниот ресторан и дискотека Парк

Хотел ќе се гради во месноста Гоирица, на 50 метри од езерото, на локацијата на која се наоѓаат поранешниот ресторан и дискотека Парк, која, како и објектите, се во приватна...