Во центарот на Софија синоќа стотици граѓани повикаа на импичмент на Румен Радев, по неговата изјава дека  „Украина инсистира да ја води оваа војна“ , која ги налути граѓаните.

Луѓето скандираа „Ова не е Москва“ и „Радев е срам“.

На протестот се приклучи и граѓанското здружение БОЕЦ кое веќе собрало 10.000 потписи за импичмент на Радев.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.