Ознака: импичмент
Свет 08.02.20 | 08:43

Трамп го отпушти и обвини потполковникот Видман, сведок во истрагата за негов импичмент

Потполковникот Александар Видман од американскиот Совет за национална безбедност, еден од клучните сведоци во истрагата против претседателот Доналд Трамп што беше...

Свет 03.02.20 | 18:27

Импичмент на Трамп: Адвокатите и обвинителите ги дадоа завршните зборови

Во Сенатот на САД започна расправата по заклучните аргументи на двете страни, обвинителството и одбраната по судската постапка за отповикување на претседателот Доналд...

Балкан 28.01.20 | 12:38

Сервер: На Трамп му треба Косово поради импичментот, продолжување на дијалогот дури по изборите во Србија

Претседателот на САД Доналд Трамп бара каков било меѓународен успех кој би го свртел вниманието од неговиот импичмент и судењето во Сенатот, изјави професорот на Универзитетот...

Свет 25.01.20 | 18:05

Адвокатите на Трамп: Претседателот не направи ништо лошо

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја почна одбраната на судењето во процесот за отповикување на шефот на државата во Сенатот. – Претседателот...

Свет 21.01.20 | 21:25

Разрешувањето ќе оди тешко: Во Сенатот започна импичментот за Трамп

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на економскиот форум во Давос и се ракува со светските лидери, во Сенатот на САД во Вашингтон започна судење за негово...

Свет 18.01.20 | 16:57

Трамп состави тим со звучни имиња кој ќе го брани во судењето за импичмент

Американскиот претседател Доналд Трамп избра правен тим од бранители со звучни имиња, долгогодишни експерти и адвокати, кои ќе го застапуваат во судењето за импичмент...

Свет 10.01.20 | 19:22

Мала е веројатноста да помине: Импичментот на Трамп следната недела во Сенатот

Претседавачот со Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска најави дека следната недела ќе ги дополни законските одредби со кои и формално...

Свет 20.12.19 | 09:08

Републиканците на Трамп се жалат на нечесен импичмент

Лидерот на републиканското мнозинство на американскиот Сенат, Мич Меконел, го обвини мнозинството демократи во Претставничкиот дом поради отповикувањето на претседателот...

Свет 19.12.19 | 08:30

Трамп напиша 45 твитови за време на дебатата, последните со ГОЛЕМИ БУКВИ

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер 45 постови на денот кога Претставничкиот дом на САД треба да гласа за негово повлекување. Иако Белата куќа најавуваше...

Свет 19.12.19 | 08:24

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на Трамп од должноста претседател на САД

Претставничкиот дом синоќа изгласа отповикување на претседателот Доналд Трамп од власт. Разултатите од гласењето покажаа дека во законодавниот дом на САД постои ненадминлив...

Свет 18.12.19 | 23:12

Следете ја главната дебата за отповикување на Доналд Трамп

Претставничкиот дом на САД денеска се очекува да изгласа импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп, за наводна злоупотреба на власта и опструкција на Конгресот....

Свет 18.12.19 | 21:09

Се гласа импичмент на Трамп

Дебата за импичмент на претседателот на САД, Доналд Трамп, започна денес со обраќањето на Ненси Пелоси во американскиот Конгрес, а шесте часа за расправа ќе бидат поделени...

Свет 18.12.19 | 09:53

Гласање за импичмент на Трамп

Неколку минути откако спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси објави дека Домот денеска ќе гласа за импичмент, претседателот Доналд Трамп ја обвини за „обид за...

Свет 13.12.19 | 17:57

Денеска е свечен и тажен ден: Одобрени обвиненијата против Доналд Трамп за негов импичмент

Одборот на американскиот (во поголем дел демократски) Претставнички дом ги одобри обвиненијата за злоупотреба на власта и мешање во работата на Конгресот против претседателот...

Свет 14.11.19 | 10:06

Импичмент на Трамп: Синот на Бајден и Украина главни теми

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана...

Свет 10.11.19 | 08:35

За да се спаси импичмент, Трамп најави обелоденување на транскрипт од неговиот втор разговор со Зеленски

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека Белата куќа утре ќе обелодени транскрипт од вториот разговор со претседателот на Украина, Володомир Зеленски. Трамп...

Македонија 15.12.18 | 09:52

Шекеринска: Имаме 80 гласови за импичмент на Иванов, но на крајот на мандатот не би трошеле енергија за него

На неколку месеци пред завршувањето на вториот мандат на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов вицепремиерката Радмила Шекеринска во интервју за 1ТВ...

Македонија 07.12.18 | 09:07

Фрчкоски: Брз импичмент и судење на претседателот

Ако се утврди дека и Ѓорѓе Иванов бил вмешан во сценариото за прогласување воена состојба, расплетот на настаните од 27 април може да резултира со брз импичмент и судење...