Ознака: импичмент
Балкан 20.07.23 | 14:14

Стотици граѓани протестираа во Софија и повикаа на импичмент на Румен Радев

Во центарот на Софија синоќа стотици граѓани повикаа на импичмент на Румен Радев, по неговата изјава дека  „Украина инсистира да ја води оваа војна“ , која ги налути...

Балкан 08.06.23 | 16:11

Бугарија има двотретинско мнозинство за смена на Румен Радев

Двотретинско мнозинство за импичмент врз актуелниот бугарски претседател во Бугарија веќе постои, а оваа иницијатива потекнува од поранешниот шеф на бугарската тајна...

Балкан 08.06.23 | 10:50

ФАЦ: Се подготвува импичмент за Радев?

Новата бугарска влада би можела да отпочне постапка за отповикување на претседателот Румен Радев поради запрената испорака на оружје за Украина, пишува весникот „Франкфуртер...

Свет 27.08.21 | 08:25

Републиканците бараат импичмент за Бајден поради Авганистан

Дали Бајден треба да поднесе оставка или да добие отказ поради неуспесите во Авганистан? Да. Но, тоа на ќело ќе ни ја остави потпретседателката Камала Харис, што е десет...

Свет 10.02.21 | 08:14

Имал работа: Бајден нема да го гледа судењето на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го следи судењето на Доналд Трамп, бидејќи сака да се фокусира на својата работа и борбата против коронавирусот, јави Си-Ен-Ен. Бајден...

Свет 09.02.21 | 20:07

Почна процесот за импичмент на Трамп: Прв во историјата против поранешен претседател на САД

Почна вториот процес за импичмент против поранешниот американски претседател Доналд Трамп што е прв таков процес во историјата на САД против поранешен претседател. Процесот...

Свет 08.02.21 | 18:52

Адвокатите на Трамп ја поднесоа првата одбрана за импичмент во Сенатот

Во пресрет на судењето за импичментот на Доналд Трамп, неговите адвокати ги отфрлија обвиненијата против него како „политички театар“, со образложение дека тој не...

Свет 31.01.21 | 17:00

Адвокатите го напуштаат Трамп на една недела пред процесот за негов импичмент

Петмина адвокати од тимот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повлекоа на нешто повеќе од една недела пред почетокот на неговиот случај во Сенатот. Извори,...

Свет 14.01.21 | 09:06

Сенатот сепак нема да го отповика Трамп пред да му заврши функцијата

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, сенаторот Мич Меконел, го отфрли барањето на демократите во петок, на вонредна седница на Горниот дом на Конгресот,...

Свет 14.01.21 | 08:30

Tрамп отповикан но ќе ја задржи функцијата до крајот на мандатот

По синоќешното гласање за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп во Претставничкиот дом на САД, спикерката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, повтори...

Свет 11.01.21 | 18:54

Републиканците во Конгресот сопреа резолуција за импичмент на Трамп

Републиканците од Претставничкиот дом блокираа резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс и членовите на кабинетот да се повикаат на 25. амандман и да...

Свет 11.01.21 | 08:44

Mнозинството Американци поддржуваат импичмент на Трамп

Мнозинството Американци сметаат дека претседателот Доналд Трамп треба да биде отповикан од функцијата пред новоизбраниот претседател Џозеф Бајден да положи заклетва,...

Свет 08.01.21 | 23:29

Демократите дефинитивно ќе поднесат барање за импичмент за Трамп

Демократите во Претставничкиот дом на Конгресот планираат в понедленик да поднесат барање за импичмент против актуелниот американски претседател Доналд Трамп, јавија...

Македонија 30.09.20 | 21:50

Стојаноска: Ќе ја разгледаме можноста за импичмент на претседателот Пендаровски

Пратеничката Дафина Стојаноска во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека опозицијата ќе ја разгледа можноста за импичмент на претседателот на државата, Стево Пендаровски. Во...

Свет 08.02.20 | 08:43

Трамп го отпушти и обвини потполковникот Видман, сведок во истрагата за негов импичмент

Потполковникот Александар Видман од американскиот Совет за национална безбедност, еден од клучните сведоци во истрагата против претседателот Доналд Трамп што беше...

Свет 03.02.20 | 18:27

Импичмент на Трамп: Адвокатите и обвинителите ги дадоа завршните зборови

Во Сенатот на САД започна расправата по заклучните аргументи на двете страни, обвинителството и одбраната по судската постапка за отповикување на претседателот Доналд...

Балкан 28.01.20 | 12:38

Сервер: На Трамп му треба Косово поради импичментот, продолжување на дијалогот дури по изборите во Србија

Претседателот на САД Доналд Трамп бара каков било меѓународен успех кој би го свртел вниманието од неговиот импичмент и судењето во Сенатот, изјави професорот на Универзитетот...

Свет 25.01.20 | 18:05

Адвокатите на Трамп: Претседателот не направи ништо лошо

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја почна одбраната на судењето во процесот за отповикување на шефот на државата во Сенатот. – Претседателот...

Свет 21.01.20 | 21:25

Разрешувањето ќе оди тешко: Во Сенатот започна импичментот за Трамп

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на економскиот форум во Давос и се ракува со светските лидери, во Сенатот на САД во Вашингтон започна судење за негово...

Свет 18.01.20 | 16:57

Трамп состави тим со звучни имиња кој ќе го брани во судењето за импичмент

Американскиот претседател Доналд Трамп избра правен тим од бранители со звучни имиња, долгогодишни експерти и адвокати, кои ќе го застапуваат во судењето за импичмент...