Ознака: протести
Балкан 16.09.21 | 13:02

Нема да попуштиме, уличното насилство никогаш не донесе ништо добро, порача Јанша по протестите во Љубљана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша се изјасни против протестите против мерките за коронавирусот во земјата, кои прераснаа во судири со полицијата. Демонстрациите против...

Балкан 15.09.21 | 21:41

Тензии во Љубљана, факели летаа кон Парламентот во протестот против ковид-рестрикциите

Запалени факели летаа кон зградата на словенечкиот парламент вечерва во протестот против ковид-рестрикциите на плоштадот „Република“ во Љубљана. Полицијата одговори...

Балкан 12.09.21 | 09:58

Грчката полиција со солзавец и водени топови ги разбиваше демонстрациите во Солун

Грчката полиција употреби солзавец и водени топови во Солун за да ги прекине демонстрациите на илјадници луѓе против задолжителната вакцинација против коронавирусот. Властите...

Свет 11.09.21 | 23:30

Протести против корона-мерките во Виена, Франција, Холандија, Турција

Пoвеќе десетици илјади демонстранти излегоа во саботата на улиците на австриската престолнина Виена, во повеќе градови во Франција и Германија, како и во турскиот мегалополис...

Свет 11.09.21 | 19:42

Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата во Париз

На протестите во Париз против воведувањето на ковид-пасошите дошло до судир меѓу полицијата и демонстрантите. На улиците имало голем број на полицајци, а на моменти...

Македонија 23.08.21 | 14:25

Филипче со закана кон докторите: Лекарската комора ги следи антиваксерските објави на медицинските лица

Лекарската комора ги следи објавите на социјалните мрежи и изјавите на медицинските лица кои го компромитираат процесот на имунизација против ковид и наскоро ќе излезат...

Свет 22.08.21 | 07:55

Французите и денеска излегуваат на протести поради ковид мерките

Илјадници лица и денеска најавија дека ќе протестираат во неколку француски градови поради здравствените пропусници за Ковид -19, што сега се задолжителни за пристап...

Свет 21.08.21 | 12:08

Хаос во Мелбурн, апсења и повредени на протестите против новите рестрикции

Австралиската полиција денеска уапси стотици демонстранти кои протестираа против новите блокади во Мелбурн и Сиднеј, а во судирите беа повредени седум полицајци, пренесува...

Македонија 20.08.21 | 17:40

Среќа дадов наредба 10 човека да ме обезбедат па кажавме се што треба, вели „Мајк Тајсон“ од вчерашниот протест

Еве ја вистината за ковид, гледајте како ми го земаат микрофонот. Среќа дадов наредба 10 човека да ме обезбедат па кажавме се што треба. Делете турбо, да ги срушиме медиумите!...

Македонија 16.08.21 | 14:10

ЗНМ: Безбедноста на новинарите, фоторепортерите и снимателите на јавните протести мора да се гарантира

Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари и сниматели, на протестите кои...

Свет 31.07.21 | 17:49

Полицијата во Париз со солзавец ги растера демонстрантите кои протестираа против ковид-мерките

Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против...

Економија 13.07.21 | 18:58

Родот на земјоделците наместо на пазар завршува на буниште

Земјоделството е на колена, а земјоделците се понижени. Родот на земјоделците наместо на пазар завршува на буниште. Земјоделците од повеќе реони и од речиси сите гранки...

Свет 02.07.21 | 07:45

Илјадници демонстранти на улиците на Турција по повлекувањето на Акара од Истанбулската конвенција

Илјадници луѓе, главно жени, излегоа на протести ширум Турција да го изразат својот револт поради повлекувањето на нивната земја од Истанбулската конвенција, меѓународен...

Македонија 20.06.21 | 15:33

Николоски предупреди: Ќе го повикаме целиот народ на улиците ако Заев изврши национално предавство во преговорите со Бугарија

Одговарајќи на новинарско прашање, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, најави жесток одговор и народ на улиците доколку Заев изврши национално предавство...

Свет 19.06.21 | 14:28

Жестоки судири меѓу учесници на забава во Франција и полицијата, едно момче остана без рака

Жестоки судири се случиле меѓу учесници на абава во Франција и полицијата која сеобидела да ги растера, затоа што поради заштита од Ковид-19, не се дозволени големи забави. По...

Македонија 14.06.21 | 21:24

ВМРО-ДПМНЕ пред МНР: Остануваме тука за да спречиме уште еден национален срам

ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне продолжи со протестите пред Министерстото за надворешни работи. ВМРО-ДПМНЕ од Владата и од МНР бара да откријат за што конкретно се преговара...

Македонија 11.06.21 | 14:48

Стоилковски: По само три дена блокади режимот на Мафијата уплашено реагира на протестите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, реагира дека власта, преку свои претставници и преку полициските сили презема мерки за вршење притисок против уесниците...

Македонија 10.06.21 | 12:15

Полицаец се обидува да иницира инцидент на протестите на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид: Колеги нека ве нападнат!

Колеги нека ве нападнат е пораката која полициски службеник, им ја упати на своите колеги на вчерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид. Порталот Охрид1 вчера објави видео...

Македонија 09.06.21 | 17:31

Мицкоски: Договорот со Бугарија не решил проблеми, туку создава нови проблеми и сега се бараат од Македонија нови отстапки

Очигледно е дека Заев лажел. Договорот со Бугарија не решил проблеми, туку создава нови проблеми и сега се бараат од Македонија нови отстапки и затоа сметаме дека не...

Македонија 09.06.21 | 17:15

Дождот не ги спречи: ВМРО-ДПМНЕ повторно излезе на блокади да побара да престане продавањето на националните интереси

Дождот што го зафати центарот на Скопје не ги откажа денешните блокади на ВМРО-ДПМНЕ на раскрсниците кај градската болница „Св. Наум Охридски“, кај зградата на НИП...