Ознака: Софија
Балкан 28.07.22 | 22:11

Аеродромот во Софија затворен поради анонимна дојава за бомба

Поради анонимна закана за поставена бомба, денеска беа затворени двата терминала на аеродромот во Софија. Како што јавија бугарските медиуми, аеродромот бил алармиран...

Балкан 28.07.22 | 12:15

Дојава за бомба го затвори аеродромот во Софија

Дојавата за бомба ги затвори двата терминали на аеродромот во Софија, пренесуваат бугарските медиуми. Сигналот бил примен нешто по 9.00 часот утринава, но не е прецизирано...

Балкан 19.07.22 | 11:33

Од денеска во Софија задолжително се носат маски против ковид-19 во болници, аптеки, социјални домови и оптики

Од денеска во Софија е задолжително носење маски против ковид-19 во болници, социјални домови, аптеки и оптики. Мерките стануваат препорачани мерки за носење маски и...

Македонија 16.07.22 | 22:29

Протоколот ќе биде објавен утре откако ќе го потпишат Османи и Генчовска

Реципроцитетот е принципот на кој се заснова Протоколот, кој утре ќе биде потпишан во Софија, каде заминува шефот на дипломатијата Бујар Османи. На состанокот, како...

Македонија 16.07.22 | 20:30

Османи и Генчовска утре во Софија ќе го потпишат протоколот

Утре во Софија министерот за надворешни работи на Македонија Бујар Осамни и неговата бугарска колешка Теодора Генчовска ќе го потпишат протоколот меѓу двете министерствата,...

Балкан 08.07.22 | 09:06

Во Софија најавени протести пред објавувањето дали Бугарија ќе добие нова влада

Претседателот на Бугарија Румен Радев доцна попладне ќе се сретне со заменик претседателот на „Продолжуваме со промената“, именуван од најголемата пратеничка група...

Култура 03.06.22 | 10:08

Македонскиот културен центар во Софија учествува со изложба и концерт на 11. Меѓународен франкофонски фестивал „Солеј“

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија во рамките на Единаесеттиот меѓународен франкофонски фестивал „Солеј“ ќе учествува со два...

Балкан 01.06.22 | 17:15

Парите од ЕУ за Бугарија условени со тргање на ветото за Македонија

Според извори на Бугарското национално радио (БНР), финансирањето што Бугарија очекува да го добие според Планот за закрепнување и отпорност ќе биде поврзано со позицијата...

Македонија 24.05.22 | 12:50

Арсовски: Вработени во Влада на државен трошок како новинари си правеле екскурзии во Софија

Владата на СДСМ предводена од Ковачевски се претвори во туристичка агенција. Вработените патуваат на сметка и на конто на државата, ги пуштаат во Бугарија на пат како...

Балкан 19.05.22 | 16:39

Петков и Верхеји на средба во бугарската Влада

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска оствари работна средба со еврокомесарот за доброоседска политика и проширување Оливер Вархеји, соопшти прес-службата на бугарската...

Македонија 16.05.22 | 19:33

Ангел Џамбаски упадна на предавањето на Љубчо Георгиевски во Софија

Планирано предавање на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Софија е одложено поради упад на европратеникот и потпретседател на ВМРО-БНД Ангел Џамбаски...

Култура 10.05.22 | 09:16

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ во Софија

Денеска во КИЦ на Македонија во Софија, со почеток од 18:30 часот, ќе се одржи концертот „Музиката нема граници“ на Младинскиот оркестар при Центарот за Култура „Трајко...

Македонија 07.05.22 | 15:20

Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот без писмени гаранции за тргање на бугарското вето

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во изјава за медиумите посочи дека министерот за надворешни работи Бујар Османи продолжувал да не ја...

Македонија 07.05.22 | 15:01

Османи продолжувa да не ја говори вистината, бидејќи тоа што го слушаме од Софија е дека сигурно ќе немаме преговори

Отпочнување на преговори за членство во ЕУ нема да имаме, па во најдобар можен случај Македонија може да добие само меѓувладина конференција, што е настан без суштина,...

Култура 05.05.22 | 21:53

13. Македонска книжевна визита во Софија почна вечерва со книжевен портрет на Зоран Анчевски

Со учество на 12 македонски поетеси, поети и писатели од сите генерации, од 5 до 7 мај во Софија ќе се одржи 13-тото издание на „Македонската книжевна визита во Софија“,...

Култура 04.05.22 | 11:23

Од 5 до 7 мај во Софија ќе се одржи 13. издание на „Македонската книжевна визита во Софија“

Со учество на 12 македонски поетеси, поети и писатели од сите генерации, од 5 до 7 мај во Софија ќе се одржи 13-тото издание на „Македонската книжевна визита во Софија“,...

Македонија 26.04.22 | 12:09

Oсмани на Форумот за односите меѓу Европската унија и Балканот: Одлуките донесени на ниво на ЕУ ќе бидат од суштинско значење за иднината на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес учествуваше на Форумот за односите меѓу Европската унија и Балканот (EU meets Balkans), во организација на АЛДЕ – Алијансата...

Вести 09.04.22 | 15:59

Мицкоски: Брисел треба да направи притисок врз Софија да го повлече ветото

Брисел без изговори треба да направи притисок врз Софија да го повлече ветото, бидејќи овој народ покажа многу пати во минатото дека има европски вредности и дека заслужува...

Балкан 05.04.22 | 10:14

Mаж со врзани раце легна пред рускиот информативен центар во Софија

Протест пред Рускиот културен центар во Софија, маж лежеше со врзани раце на влезот од зградата, јавува БТВ. Подоцна полицијата побарала да го напушти центарот. Бев предизвикан...

Македонија 28.03.22 | 11:16

Петков е домаќин на шефовите на влади на земјите од ЈИЕ членки на НАТО

Во Софија денес започна Состанокот на шефовите на влади на земјите од Југоисточна Европа членки на НАТО. После минатонеделниот Вонреден самит на НАТО, продолжуваме...