Министерот за внатрешни работи Александар Вулин соопшти дека постои организирана криминална група, организирана од Радоје Звицер, која има намера да изврши атентат и да го убие српскиот претседател Александар Вучиќ.

Откако на 14 јануари преку Европол добивме информација од полиција на земја-членка на ЕУ, користејќи официјални, официјални облици на комуникација меѓу полицијата, МВР на Р.Србија официјално беше известено за постоење оперативни информации за постоењето на организиран криминал.група составена од граѓани од различни земји, која има за цел да го убие и атентат врз претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ – изјави министерот Вулин.

Според него, откако се увериле во квалитетот и вредноста на информациите добиени на повеќе експертски нивоа, припадниците на МВР и Безбедносно информативната агенција, заедно со Европол и партнерската служба од која се добиени информациите, започнале сеопфатна акција за утврдување на идентитетот на сите членови.криминална организација која има за цел да го убие претседателот Вучиќ.

– На чело на оваа криминална организација е црногорскиот државјанин Радоје Звицер, по кого Србија веќе има распишано потерница, организатор и еден од водачите на кавачкиот клан, одговорен за шверц и нелегална продажба на дрога, но и организирање и нарачување на повеќе убиства. извршени во Србија, Црна Гора и други земји – рече министерот Вулин.
Дали Радоје Звицер ја собрал и организирал оваа криминална организација за да го убие претседателот Вучиќ по негова дискреција или затоа што добил наредба од својот политички шеф, политички лидер, останува да се утврди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.