Ознака: Алексанадар Вучиќ
Балкан 24.01.23 | 09:16

Пронајдено злато во Србија, едно од десетте најголеми наоѓалишта во светот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека во Србија е откриено уште едно место со уште повеќе злато отколку првото во Жагубица. Претседателот не прецизираше...

Балкан 23.01.23 | 14:18

Вучиќ: Не се плашам за кластерите на ЕУ, туку за странските инвестиции

Моја работа на луѓето е да им говорам она што е непопуларно бидејќи некој мора да се грижи за нив, нагласи претседателот Вучиќ во емисијата „Кирилица“. Не се плашам...

Балкан 12.01.23 | 11:07

Израелски весник: Српскиот претседател Вучиќ ја запре Третата светска војна

Главната вест во весникот  „Ерусалим пост“ е со наслов „Како српскиот претседател Александар Вучиќ ја запре Третата светска војна“. Избегнувајќи од меѓународното...

Балкан 08.01.23 | 15:24

Српската опозиција на Косово тргна против Вучиќ

Неколку десетици граѓани денеска протестираа во северниот дел на Косовска Митровица и го обвинија српскиот претседател Александар Вучиќ за „предавство“, а претставници...

Балкан 18.11.22 | 09:59

Вучиќ ги пречека Ковачевски и Рама со пеглана пиротска колбасица

Во Белград се одржа состанок на лидерите од регионот. Домаќин беше претседателот на Србија Александар Вучиќ. ТоЈ на Инстаграм објави со какво јадење ги пречекал пријателите...

Балкан 15.09.22 | 08:09

Вучиќ: Eвропската економија ќе падне, можете да замислите како ќе биде во Србија

Народното собрание го прифати извештајот за преговарачкиот процес што претседателот на Србија, Александар Вучиќ го презентираше во вторникот на посебна седница. „Извештајот...

Балкан 03.09.22 | 18:10

Вучиќ требало да биде убиен за време на интервју за „Си-ен-ен“

Војислав Шешељ откри неверојатни работи поврзани со Александар Вучиќ. Toj за некогашниот партиски другар од радикалната партија проговори за настаните во 1999 година...

Балкан 22.08.22 | 09:49

Чеченци и Черкези се дојдени на Косово да убиваат Срби

Претседателот на Србија Александар Вучиќ преупреди дека екстремисти од Чеченија се дојдени на Косово за да предизвикаат немири. Според него, ова е доказ дека се подготвуваат...

Твитови 18.08.22 | 13:28

Вучиќ ќе го организира Охридскиот маратон

На социјалните мрежи веќе се појавија шеги за одлуката на власта годинава да не се одржи охридскиот пливачки маратон

Балкан 31.05.22 | 10:23

Вучиќ гради нова детска болница, најмодерна во Европа, погледнете како изгледа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека новата детска болница „Тиршова 2“ треба да биде завршена пролетта 2025 година и дека тоа е еден од најважните проекти. Тој...

Балкан 26.05.22 | 12:51

Путин и Вучиќ ќе се слушнат во недела

Српскиот претседател Александар Вучиќ в недела во 11 часот ќе разговара со рускиот колега Владимир Путин, како што им изјави самиот Вучиќ на новинарите, а главна тема...

Балкан 25.05.22 | 12:30

Вучиќ: Oдносите помеѓу Србија, Македонија и Албанија никогаш подобри, опаѓа поддршката за ЕУ

Задоволни сме со тоа што го имаме. Односите меѓу Албанија, Србија и  Македонија никогаш не биле подобри  смета претседателот Вучиќ. – Луѓето мислат дека треба да бркаме...

Балкан 09.03.22 | 14:16

Цел регион бара пченица од Вучиќ, меѓу нив и Македонија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по денешната средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сјарто изјави дека целиот регион од него бара пченица...

Балкан 09.03.22 | 11:02

Вучиќ: Имаме огромни резерви нафта, повеќе и од некои земји од ЕУ

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија има огромни количества нафтени резерви. Вучиќ истакна дека рафинериите работат постојано и дека...

Балкан 09.03.22 | 10:34

Дали Македонија ќе остане без леб? Србија од утре забранува извоз на пченица и пченка

Претседателот на Србија Aлександар Вучиќ најави дека од утре ќе забрани извоз на пченка и пченица поради кризата предизвикана од војната меѓу Русија и Украина. За нас...

Балкан 08.03.22 | 14:35

Вучиќ промовираше нова странска инвестиција, просечна плата над 1000 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска присуствуваше на поставувањето камен-темелник за изградба на фабриката Бизерб во Ваљево. Претседателот го започна...

Балкан 05.03.22 | 21:28

Вучиќ ќе го ограничи извозот на пченица, но вети дека нема да ја остави Македонија без леб

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва најави дека е можно да го ограничи извозот на пленица но оти тоа нема да важи за соседните земји меѓу кои и Македонија. За...

Балкан 09.02.22 | 08:31

Вучиќ: Ќе ги враќаме во Србија занаетчиите, ѕидарите, молерите, тапацирите

Претседателот Александар Вучиќ се пофали дека преговара со дури 92 инвеститори за можна инвестиција во Србија, а вкупната вредност на инвестициите достигнува 7,3 милијарди...

Балкан 21.01.22 | 22:03

Сериозна земја од ЕУ им јавилa на српските власти дека се спрема атентат на Вучиќ

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин соопшти дека постои организирана криминална група, организирана од Радоје Звицер, која има намера да изврши атентат...

Балкан 21.01.22 | 12:45

Mило и Звицер спремаат ликвидација на Вучиќ?

Лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ истакна дека има информации оти претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и лидерот на „Кавачкиот клан“ Радоје...