Ознака: Алексанадар Вучиќ
Балкан 30.07.21 | 16:48

Вучиќ: „Отворен Балкан“, е важен за иднината на граѓаните и е во интерес на регионот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека регионалната иницијатива, која од вчера се нарекува „Отворен Балкан“, е важна за иднината на граѓаните...

Македонија 29.07.21 | 13:49

Вучиќ повтори: Немаме што друго да бараме од македонските граѓани, освен пријателство и братство

Економскиот форум во Скопје и дводневната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ се главна тема на медиумите во Србија, меѓу кои Танјуг и ТВ Пинк директно...

Балкан 29.07.21 | 09:16

„Фајненшл тајмс“ ги нарече Заев, Вучиќ и Рама „Фрустрирано балканско трио“

Лидерите на Србија, Албанија и Македонија, фрустрирани од доцнењето во процесот на проширување на Европската унија, одлучија да ја реализираат идејата за формирање...

Македонија 28.07.21 | 08:57

Вучиќ и Рама се денеска во Скопје

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, денеска и утре е во Скопје, каде ќе се сретне со премиерот на Македонија Зоран Заев и премиерот на Албанија Еди Рама, во рамки...

Балкан 25.07.21 | 12:59

„Може да го стават Брус Ли на еврото“ – Вучиќ со прашање до Загреб: Каква врска има Тесла со Хрватска?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во гостување на Пинк ТВ ја искоментира желбата на Хрватска да го стави ликот на Никола Тесла на еврата. „Да сакам да се пошегувам,...

Балкан 04.06.21 | 10:09

Бранбиќ: Загрижена сум за безбедноста на Вучиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ утрово за „Пинк“ објасни дека е многу вознемирена за заканите за убиство на претседателот Вучиќ. Таа смета дека само со негово физичко...

Балкан 17.05.21 | 09:44

Атентатот врз Вучиќ бил планиран за 5-ти или 6-ти февруари, екипата на Веља невоља требало да биде скриена во камион

Атентатот врз претесадателот на Србија Александар Вучиќ бил планиран за петти или шести февруари годинава.Ова синоќа го објави новинарот Александар Вучичевиќ на ТВ...

Балкан 13.05.21 | 13:55

Откако им се плаќа Србите повеќе се заинтересираа за вакцинирање

Александар Вучиќ на отварање на пунктот изјави дека бројот на заинтересирани за вакцинација против коронавирусот се зголемил откако државата најавила финансиска...

Балкан 13.05.21 | 12:47

Вучиќ предупредува: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР од Косово, знаат ли што значи тоа по безбедноста на регионот?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување на КФОР и УНМИК од Косово, што...

Балкан 06.05.21 | 08:15

Вучиќ не губи време: Пругата кон Македонија ќе ја почне напролет

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му испрати писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ во кое му се заблагодарува за „продуктивната...

Македонија 01.04.21 | 15:33

10.000 во Србија и 40.000 во Македонија: Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Балкан 15.03.21 | 18:41

Палмер побара од Вучиќ да го призне Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска преку видео врска разговараше со специјалниот пратеник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, Метју...

Балкан 02.03.21 | 14:20

Овие тројца го подготвувале атентатот врз Вучиќ?

Српскиот весник „Курир“ ги објави лицата кои наводно подготвувале ликвидација на претседателот Александар Вучиќ. Тоа се нарко босот Дарко Елез, Веља Невоља и државната...

Балкан 15.02.21 | 22:17

На Џамбаски му е криво што убаво сме го пречекале Вучиќ

Вчерашнта средба на српскиот претседател Александар Вучиќ и македонскиот премиер Зоран Заев на Табановце во која се изврши примо-предавање на вакцините на Фајзер од...

Балкан 07.02.21 | 13:36

Вучиќ му порача на Бајден: Нема да го признаам Косово, тоа го нема во ниту еден акт

Српскиот претседател Александар Вучиќ му се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден за честитката за Денот на државноста на Србија, во која покрај останатото...

Македонија 22.01.21 | 19:21

Заев се чуствувал непријатно што Србија иако не е членка на НАТО набавила вакцини

Овие денови се очекува да стигнат првите две-три илјади вакцини од договорените 8.000 од српските вакцини од Фајзер коишто дефинитивно се усогласени и политички договорени....

Балкан 05.01.21 | 11:29

Вучиќ: Moите родители се уште немаат примено вакцина против корона

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вели дека неговото семејство не сака да има приоритет во примањето на вакцината против корона и оти дури откако голем од населението...

Балкан 26.12.20 | 22:58

Дел од вакцините и за несрпските националности во Косово

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ предложил за време на вториот контингент во јануари вакцината...

Балкан 20.11.20 | 11:36

Платен убиец призна дека два клана му побарале да го ликвидира Вучиќ

Чаба Ѓер, Унгарец од Војводина призна дека два криминални кланови му понудиле да го ликвидира претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Ѓер е „професионален“ платен...

Балкан 05.10.20 | 10:21

Три месеци по изборите: Вучиќ вечерва ќе каже кој ќе биде премиер

Претседателот на Sрбија и лидер на СНС, Александар Вучиќ, претходно најави дека ќе разговара за неговиот предлог за премиер со неговите сопартијци, а во текот на оваа...