Патувањето на полскиот автобус кој излета од патот во Хрватска го организирало братството св. Јозеф (Bratztwo swietego Jozef). Полските аџии се собрале од различни градови низ земјата и го започнаа своето патување од Честохова, град во јужна Полска познат по својот маријански храм. Крајната дестинација им била светилиштето Меѓугорје.

Главниот полски обвинител Збигњев Зиобро започна истрага за несреќата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.