На рочиштето е Коста К., каде ќе одговара на прашања во врска со оружјето со кое го изврши масакрот во ОУ „Владимир Рибникар“.

На распит во Палатата на правдата е донесен Коста К., а главна тема на распит е оружјето со кое убил девет студенти и чувар.

Прашањата што ќе му бидат поставени на момчето убиец се за оружјето, односно како го добил пиштолот на татко му и дали татко му го научил да пука.

Се шпекулираше дека Владимир К. оружјето го чувал во сеф, а се уште не се знае како Коста го поседувал оружјето, дали татко му му ја кажал шифрата или тој тајно го видел.

Освен тоа, малолетното момче ќе одговара и на прашања дали татко му го научил да пука, односно дали го однел на стрелиште, за што исто така се шпекулираше во јавноста.

Порталот Република пишува дека Коста при сослушувањето покажал како инструкторот на стрелиште го обучувал да користи оружје. Исто така, било демонстрирано како пукал.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.