Бугарскиот претседател Румен Радев денеска потпиша указ за распуштање на парламентот и одредување на 2 април како датум за предвремени избори, петти во земјата во две години, откако неубедливите избори во октомври не донесоа влада. Радев, исто така, повторно го назначи Галаб Донев за привремен премиер во преодниот период. Составот на преодната влада остана речиси непроменет, со исклучок на министерот за култура во заминување Велислав Минеков, кој е сменет со диригентот Најден Тодоров.

Радев веќе најави дека ќе бидат потребни предвремени избори, откако Бугарската Социјалистичка партија (БСП) на 24 јануари соопшти дека не успеала да формира влада и му го вратила неисполнетиот мандат на претседателот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.