Ознака: парламент
Македонија 25.10.20 | 16:17

Тесното мнозинство на Заев го направи Собранието машина за лични интереси, без одлуки во корист на граѓаните

Нефункционално Собрание во време на здравствена и економска криза. Нефункционалното Собрание може да донесе до нова политичка криза. Формално од конституирањето до...

Балкан 14.10.20 | 11:05

Бугарската опозиција бара смена на претседателката на Парламентот

Бугарската опозиција бара оставка на претседателката на Парламентот, Цвета Карајанчева. Од парламентарната говорница, претседателката на Бугарската социјалистичка...

Свет 12.10.20 | 10:01

Виктор Орбан го задржа дво-третинското мнозинство во парламентот

Унгарската опозиција не успеа да го намали дво-третинското мнозинство што премиерот Виктор Орбан го има во Парламентот откако неговата кандидатка победи на делумните...

Македонија 03.08.20 | 17:30

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. Претседателот Џафери...

Балкан 03.08.20 | 16:30

Конституиран новиот српски Парламент, пратениците дочекани со јајца и домати

Со полагање на заклетва на народните пратеници денеска во Белград е конституиран новиот српски Парламент, јави дописникот на МИА од Белград. Со седницата претседаваше...

Македонија 03.08.20 | 09:12

Утре ќе се одржи конститутивна седница на Собранието

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо...

Балкан 01.08.20 | 14:48

В понеделник конститутивната седница на српскиот Парламент

Конститутивната седница на Собранието на Србија, на која ќе бидат потврдени мандатите на народните пратеници, ќе се одржи в понеделник на 3 август. Претседателката на...

Македонија 28.07.20 | 14:42

Кој ќе ја свика: Конститутивната седница на новиот Парламент мора да се одржи до 4 август

Од Кабинетот засега не потврдуваат дали Џафери ќе оди во Крушево за прославата по овод Илинден како што претходно беше најавено, ниту кога ќе ја закаже конститутивната...

Македонија 17.07.20 | 13:11

Политика останува машка работа: Новиот пратенички состав со помалку жени од претходниот

Изборите завршија, како што завршија, па иако се уште ништо не е дефинитивно, факт е дека овој парламентарен состав има повеќе мажи од жени. Поточно бројот на жени пратенички...

Македонија 23.04.20 | 22:10

Климовски: Собранието не може пак да се свика бидејќи го вратиле мандатот

Власта преку собранието сака да ја потврди неуставната одлука на претседателот Пендаровски за вонредна состојба по втор пат и да им даде легитимитет на спорните уредби...

Македонија 23.04.20 | 17:17

Што се крие зад барањето на СДСМ за свикување на распуштениот парламент?

Група пратеници бараат свикување на Парламентот за наводно да ја потврди одлуката на претседателот Стево Пендаровски за продолжување на вонредната состојба – иако...

Балкан 16.04.20 | 16:27

Советот на Европа, ОБСЕ и НАТО побараа Парламентите да функционираат и во состојба на криза

Парламентите имаат суштинска улога како чувари на демократските вредности, процеси и основни слободи и помагаат во јакнењето на довербата на јавноста, се наведува...

Балкан 03.04.20 | 09:22

Во бугарскиот парламент уште двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на КОВИД-19, болест предизвикана од коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група...

Македонија 17.03.20 | 14:34

Трајко Велјановски: Во 2016 Собранието не направи правен преседан

Некогашниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, преку својот профил на Фејсбук се обрати на јавноста со новонастанатата ситуација со корона вирусот во Македонија....

Македонија 12.03.20 | 20:26

Шпанскиот Сенат свика седница само за Македонија, за да го ратификува договорот со НАТО

Шпанскиот Сенат донесе одлука да ја одржи пленарната седница закажана за следната недела и покрај кризата со коронавирус, бидејќи треба да го ратификува договорот...

Колумни 19.02.20 | 14:31

Се распушти! Навистина се распушти!

Васко Шутаров („Надвор е пролет, живи сме”…) Го преживеавме последниот парламентарен состав. Се распушти Собранието. И тоа е можеби единствената добра вест, после...

Скопје 31.01.20 | 15:40

Дрисла гори, баба се чешла

Движењето „Петоци за иднината Скопје“ денеска во 15 часот  излезе на протест пред Парламентот од кој бараат да запре фарсата на партиите во врска со законот за отпад. ...

Скопје 30.01.20 | 17:20

Утре нов протест против загадувањето

Нов протест против аерозагадувањето организира младинското движење „ Петоци за иднината Скопје“. Револтирани од не носењето на законот, движењето го закажаа во 15...

Македонија 26.01.20 | 14:23

Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето...

Балкан 24.01.20 | 14:47

И Грција ќе го менува изборниот законик: Повторно се воведуваат бонус пратенички места

Укинување на едноставниот пропорционален систем, и повторно воведување на бонус пратенички места за првата партија во зависност од освоениот број гласови, предвидува...