Ознака: парламент
Свет 30.05.24 | 12:51

Шпанскиот парламент го одобри законот за амнестија на каталонските сепаратисти

Шпанскиот Парламент денеска даде конечно одобрување на Законот за амнестија на каталонските сепаратисти, вмешани во неуспешниот обид да прогласат независност во 2017...

Балкан 30.05.24 | 09:18

Пропадна иницијативата на ДПК за распуштање на Парламентот на Косово

Пропадна иницијативата на Демократската партија на Косово (ДПК) да се распушти собранието и во Косово да се одржат предвремени избори, најрано на почетокот на јули,...

Балкан 10.05.24 | 19:40

Пратениците во парламентот на Србија изгласаа измени на Законот за избирачкиот список

Пратениците на Собранието на Србија денеска гласаа за измена на Законот за единствен избирачки список со кој се предвидува граѓаните кои го промениле местото на живеење...

Свет 17.04.24 | 19:33

Швајцарскиот парламент одби да се приклучи на групата за санкции против Русија

Долниот дом на швајцарскиот Парламент го отфрли предлогот на партијата на Зелените, со кој Швајцарија требаше да се приклучи на меѓународната РЕПО група за воведување...

Свет 03.04.24 | 14:08

Дојава за бомба во норвешкиот Парламент

Норвешкиот парламент денеска доби дојава за закана со бомба, а зголемено е полициското присуство околу зградата, соопшти полицијата во Осло, јавуваат норвешките медиуми. Полицијата...

Балкан 26.03.24 | 17:30

Четири грчки опозициски партии бараат гласање недоверба на Владата на Мицотакис

Пратениците од пратеничките групи на ПАСОК, СИРИЗА, Нова левица и на Курс на слобода попладнево до Парламентот доставија заеднички предлог за гласање недоверба на Владата...

Македонија 26.03.24 | 14:13

На 28 март ќе се одржи последната пленарна седница на овој парламентарен состав

Последната пленарна седница на овој парламентарен состав ќе се одржи на 28 март. На дневен ред на оваа пленарна седница закажана за во 11 часот се пет точки – Дополнетиот...

Свет 14.03.24 | 16:39

Долниот дом на шпанскиот Парламент го одобри контроверзниот нацрт-закон за амнестија на каталонските сепаратисти

Долниот дом на шпанскиот Парламент го одобри денеска предлог-законот со кој се гарантира амнестија за оние кои се вклучени во сепаратистичката кампања во североисточниот...

Македонија 28.02.24 | 14:38

Оставија на цедило 600.000 македонски државјани: СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите

Бранејќи ги грешките на Оливер Спасовски, пратениците на СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите издадени од МВР на Република...

Македонија 08.02.24 | 14:28

Разрешувањата на Меџити и Алиу утре на собраниска седница

Собранието утре ќе расправа за разрешување на министрите за здравство Фатмир Меџити и за информатичко општество и администрација Азир Алиу, соопштија од Кабинетот...

Балкан 18.12.23 | 16:09

Бугарскиот Парламент усвои одлука за укинување на данокот на рускиот гас

Бугарскиот Парламент денеска донесе одлука за укинување на дополнителниот данок на рускиот гас и ограничувањата за руската нафта. И покрај прекините поради противењето...

Свет 14.12.23 | 12:38

Турски пратеник почина по срцев удар во Парламентот

Турски опозициски пратеник почина денеска, два дена откако доживеа срцев удар во Парламентот додека ја критикуваше политиката на владата кон Израел, завршувајќи со...

Балкан 14.12.23 | 11:46

Во чад и хаос, албанскиот парламент ја изгласа новата регулатива за исклучување на пратениците

Во веќе видена атмосфера на хаос, удирање на столчиња и пуштање димни бомби, предизвикана од опозициските демократски пратеници приврзаници на Сали Бериша и Газменд...

Балкан 11.12.23 | 14:03

Албанија: По хаосот во Парламентот, ќе се менува Деловникот за работа и ќе се заоструваат казните

По хаосот што го предизвикува опозицијата во албанскиот Парламент, владејачките социјалисти побараа под итно донесување измени и дополнувањата на Деловникот за работа...

Балкан 04.12.23 | 11:56

Повторно хаос во албанскиот Парламент

Пленарната седница во албанскиот законодавен дом, како и изминатите неколку претходни, почна во тотален хаос, откако пратениците од опозицијата запалија димни бомби,...

Балкан 20.11.23 | 12:08

Физички напади, димни бомби: Хаос и на денешната пленарна седница на албанскиот Парламент

Во тензична ситуација, во која не изостанаа ниту физички напади, димни бомби и со бројно присуство на припадниците на Националната гарда, денешната пленарна седница...

Македонија 28.09.23 | 08:26

Ден за пратенички прашања во Парламентот

Во Собранието денеска ќе се одржи 128-та седница на која на дневен ред е поставување пратенички прашања. Премиерот Димитар Ковачевски и министрите ќе одговараат на прашања...

Македонија 04.09.23 | 14:39

ВМРО-ДПМНЕ бара да се свика продолжение на седницата за уставни измени

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денеска поднесe барање за свикување продолжение на 123 седница, на која што единствена точка на дневен ред е Предлог за пристапување...

Македонија 01.08.23 | 11:23

Мицкоски: Со уставните измени власта турка дводомен парламент

Денеска топ тема на оние кои доаѓаат во Македонија не е корупцијата, криминалот и слично, туку зборуваат само за уставните измени, рече Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 26.07.23 | 13:42

Ковачевски: 60 години од катастрофалниот земјотрес, Скопје стана симбол на светската солидарност, да градиме општество врз темелите на пожртвуваноста и заедништвото

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на свечената седница во Собранието на Република Северна...