Ознака: жртви
Балкан 09.11.21 | 11:42

Во Хрватска уште 59 жртви на корона вирусот

Денеска во Хрватска се забележани 4.966 новозаразени со корона вирусот, а уделот на заболеени од вкупно тестирани е 38,42 отсто. Вчера тој процент беше 33,54 отсто. Сепак, минатата...

Македонија 03.11.21 | 10:33

Јаневска: Реформата на Царовска во образование е пропадната, единствени жртви се наставниците и учениците

Проектот на власта за образованието тврдам дека е пропаднат. Значи проектот за да ви биде успешен треба да функционира на целата територија на Македонија. Не можеме...

Свет 22.10.21 | 11:39

Шеснаесет жртви во експлозија во фабрика во Русија

Шеснаесет лица загинаа во експлозија и пожарот кој потоа избувнал во фабрика за барут во регионот Рјазан во Русија, јавија локални медиуми. Според Министерството за...

Македонија 17.09.21 | 14:35

Роднините на жртвите во Тетово: Денес е дојдено време кога ниту во болница немаме безбедност

Денеска се одржува протест од страна на семејствата на 14 -те жртви од трагедијата во Тетово, кои бараат правда за нивните најсакани. Еден од роднините зборуваше за медиумите,...

Македонија 16.09.21 | 08:32

Села: Зошто седум дена не се објавуваат имињата на загинатите во пожарот во тетовската болница?

Во гостување на „ТВ24“ лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, јавно праша до каде е истрагата околу пожарот во тетовската модуларна болница и дали е тоа причина...

Македонија 16.08.21 | 15:36

Осум нови жртви на Ковид-19 и речиси 300 новозаразени

Во последните 24 часа со направени 3.480 тестирањa, во Македонија регистрирани се 296 нови случаи на зараза со коронаворусот, а истовремено Министерството за здравство соопшти...

Македонија 05.08.21 | 10:54

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на власта во справување со пожарите загрозува имоти и животи, оставки

Гледаме апсолутна неспособност на власта во справување со пожарите низ Македонија. Наместо навремена интервенција гледаме загрозени села и градови, уништени куќи,...

Свет 31.07.21 | 08:41

Околу 270 Палестинци повредени во судири со израелската армија во Западен Брег

Во текот на вчерашните протести во Западен Брег поради израелската колонизација повредени се околу 270 Палестинци. Најмногу повредени се во  Беита, во близина на Наблус,...

Свет 22.07.21 | 09:09

Роднините на жртвите во Мајами ќе добијат повеќе од 150 милиони долари отштета

Роднините на загинатите и повредените при уривање на станбената зграда во местото Сурфсајд во Мајами, Флорида, ќе добијат отштета од најмалку 150 милиони долари, објави...

Македонија 13.07.21 | 21:57

Неделава најмалку тројца починати од сообраќајки, гледате ли колку ви е мизерен ПР-от?

Неделава најмалку тројца починати од сообраќајки, не знам колку повредени, дури и велосипедист убиен на пешачки од млад возач. А ко вчера да беше кога првиот џандар...

Колумни 20.06.21 | 14:24

Сите жртви на владетелот

Петар Поп-Арсов Заев владетелот Макијавели рекол: „Првиот метод за проценка на интелигенцијата на владетелот е да се погледнат луѓето коишто ги има околу себе“. Кои...

Свет 01.06.21 | 11:16

Речиси половина милион жртви за 10 години: Црниот биланс на војната во Сирија

Во Сирија за време на една деценија војна имало речиси половина милион жртви. Овие податоци ги објави невладината организација, Сириска опсерваторија за човекови права...

Свет 23.05.21 | 23:08

Бројот на жртвите од жичарата во Италија се искачи на 13, меѓу нив има и странци, две деца се во болница

Бројот на жртви во стравичната несреќа во Италија се искачи до 13. Во моментот на падот во кабината имало најмалку 15 луѓе, јавува Ла република. Две деца во критична состојба...

Црна хроника 13.05.21 | 23:25

МВР демантира: Нема пукање во Ченто, има сообраќајна несреќа

Вечерва на социјалните мрежи се споделуваше информација дека имало престрелка во населбата Ченто и четири мртви лица. Од МВР за „Република онлајн“ потврдија дека...

Македонија 10.04.21 | 10:06

Стоилковски: 290 жртви оваа недела, 253 жртвувани минатата, 183 неделата пред неа…

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, реагира на тоа што во изминатите три недели во Македонија има дури 726 жртви на епидемијата на Ковид-19. Како што вели Стоилковски,...

Свет 25.02.21 | 23:53

Бројот на жртви на пандемијата надмина 2,5 милиони луѓе

Најновиот биланс што се однесува на починати од Ковид-19 во светот покажуваат дека од почетокот на пандемијата во декември 2019 година животот го загубиле повеќе од 2,5...

Балкан 23.02.21 | 13:02

Албанија регистрира рекордно ниво на починати од Ковид-19

Во Албанија минатата недела е регистрирано највисокото ниво на морталитет како последица од Ковид-19. Официјалните податоци покажуваат дека во последните седум дена...

Свет 07.02.21 | 22:30

Одрон на глечер на Хималаите предизвикал поплава: потврдени се седум жртви, се трага по стотици лица

Седум тела се извлечени пред паѓањето на ноќта во неделата, а непозната е судбината на меѓу 125 и 200 луѓе кои се водат како исчезнати на северот од Индија, по одронот на...

Свет 26.01.21 | 12:49

Жртвите на Харви Вајнстин ќе добијат 17 милиони долари отштета

Американскиот стечаен судија донесе одлука компанијата на филмскиот могул, Харви Вајнстин, да исплати 17 милиони долари отштета на жените, жртви кои го обвинија за сексуално...

Свет 17.01.21 | 10:17

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Бројот на жртви во неодамнешниот земјотрес во Индонезија се зголеми на 56, додека повеќе од 800 лица се повредени, соопштија индонезиските власти. Земјотрес со јачина...