Сепаратистите поддржани од Русија презеле контрола врз два града во областа Луганск во Украина, додека украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека едно лице е убиено и едно рането во Киев, според извештаите на светски агенции.

Украински извори информираат дека во руски гранатирања досега загинале најмалку седум лица, а деветмина се повредени.

Претходно руското Министерство за одбрана соопшти дека воздушните бази и воената инфраструктура на Украина се неутрализирани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.