Русија денеска првпат од почетокот на војната во Украина, пред четири дена, призна дека има жртви во своите редови, јави ДПА.

Руските војници покажуваат храброст и херојство во извршување на специјалната операција. За жал, меѓу нашите соборци има загинати и повредени – изјави портпаролот на Министерството за одбрана, Игор Конашенков, пренесе агенцијата ТАСС.

Конашенков не даде точни бројки, но нагласи дека загубите се многукратно помали од бројот на „истребени националисти“ на украинската страна.

Украина денеска информира дека досега се убиени околу 4.300 руски војници. Меѓутоа, овие бројки не можат да се потврдат од независни извори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.