Ознака: жртви
Македонија 10.04.21 | 10:06

Стоилковски: 290 жртви оваа недела, 253 жртвувани минатата, 183 неделата пред неа…

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, реагира на тоа што во изминатите три недели во Македонија има дури 726 жртви на епидемијата на Ковид-19. Како што вели Стоилковски,...

Свет 25.02.21 | 23:53

Бројот на жртви на пандемијата надмина 2,5 милиони луѓе

Најновиот биланс што се однесува на починати од Ковид-19 во светот покажуваат дека од почетокот на пандемијата во декември 2019 година животот го загубиле повеќе од 2,5...

Балкан 23.02.21 | 13:02

Албанија регистрира рекордно ниво на починати од Ковид-19

Во Албанија минатата недела е регистрирано највисокото ниво на морталитет како последица од Ковид-19. Официјалните податоци покажуваат дека во последните седум дена...

Свет 07.02.21 | 22:30

Одрон на глечер на Хималаите предизвикал поплава: потврдени се седум жртви, се трага по стотици лица

Седум тела се извлечени пред паѓањето на ноќта во неделата, а непозната е судбината на меѓу 125 и 200 луѓе кои се водат како исчезнати на северот од Индија, по одронот на...

Свет 26.01.21 | 12:49

Жртвите на Харви Вајнстин ќе добијат 17 милиони долари отштета

Американскиот стечаен судија донесе одлука компанијата на филмскиот могул, Харви Вајнстин, да исплати 17 милиони долари отштета на жените, жртви кои го обвинија за сексуално...

Свет 17.01.21 | 10:17

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Бројот на жртви во неодамнешниот земјотрес во Индонезија се зголеми на 56, додека повеќе од 800 лица се повредени, соопштија индонезиските власти. Земјотрес со јачина...

Балкан 29.12.20 | 17:44

Расте бројот на жртвите од земјотресот во Петриња

Расте бројот на жртви од разорниот земјотрес кој денеска го погоди хрватскиот град Петриња. Земјотресот беше со јачина од 6,2 степени. Досега се регистирани најмалку...

Здравје 07.12.20 | 19:11

Додека за Филипче и Заев „пикот помина“ и „состојбата е под контрола“, короната зеде уште 25 жртви од Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 947 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-126, Куманово-27, Штип-19,...

Македонија 04.11.20 | 15:15

Бил само случаен минувач: Австрија потврди дека меѓу убиените е и 21-годишен Македонец

Меѓу жртвите во терористичкиот напад во центарот на Виена, што се случи во понеделникот вечерта, се и двајца странски државјани – Македонец и Германка, информира австриската...

Свет 21.10.20 | 12:31

Многу мртви при стампедо во близина на пакистанскиот конзулат во Авганистан

Најмалку 15 лица загинаа во стампедо пред пакистанскиот конзулат во Џалалабад, каде околу 3.000 граѓани чекаа ред за виза. Стампедото се случи вчера кога насобраните почнаа...

Македонија 19.10.20 | 09:56

Македонија има 834 жртви на епидемијата и 5555 активни случаи на Ковид-19

Откако во последниот извештај на министерството за здарвство се забележани 428 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, вкупната бројка на заразени од корона вирус се искачи...

Свет 01.10.20 | 09:17

Се разгоруваат борбите во Нагорно Карабах: Вчера 23 жртви на ерменска страна

Во судирите во Нагорно Карабах во изминатиот ден загинале 23 лица од ерменска страна, што го зголеми вкупниот број на жртви на 104, објави владиниот информативен центар. Десетици...

Свет 26.09.20 | 15:49

Црно сценарио на СЗО: Ќе има два милиони жртви од коронавирусот

Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на...

Свет 12.09.20 | 09:13

Пандемијата го зави Бразил во црно: Веќе има над 130.000 жртви од Ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се потврдени нови 43.718 случаи на корона вирус, со што вкупниот број на заразени сега достигна 4.282.164 лица. Како што соопшти бразилското министерство...

Свет 09.09.20 | 10:04

Пандемијата досега одзема повеќе од 900 илјади животи во светот

Според податоците на интернет страницата „Ворлдометерс“ од почетокот на пандемијата на Ковид-19 досега починале повеќе од 900.000 луѓе во светот. Поточно, од вкупно 27.681.757...

Црна хроника 09.06.20 | 11:34

МВР за сообраќајката на патот Струмица-Радовиш: Се судриле три автомобили, во едниот имало 11 миграти

На 08.06.2020 во 18.45 часот, на магистралниот пат А4 Струмица-Радовиш, делница од Струмица до Василевска крстосница, се случила сообраќајна незгода во која учествувале патничко...

Црна хроника 20.05.20 | 17:31

По Благојче, се јави уште една жртва на „фаталната“ прилепчанка

Се запознале преку нејзина пријателка, а по година и пол заеднички живот, успеала да му извлече милион и шестотини илјади денари, преку банкомат – 59 годишниот вдовец...

Свет 05.05.20 | 13:27

Во Велика Британија најмногу смртни случаи од „Ковид-19“, починале повеќе од 32.000 луѓе

Во Велика Британија, повеќе од 32.000 луѓе починале од последиците на „ковид-19“, што ја прави една од најпогодените земји во Европа од епидемијата на новиот коронавирус,...

Балкан 17.04.20 | 19:38

Бројот на починати од Ковид-19 во Турција се зголеми на 1.769

Во Турција во последните 24 часа од Ковид-19 починале 126 лица, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се искачи на 1.769, јави агенцијата Анадолија. Министерот за...

Свет 17.04.20 | 18:27

Во Британија за еден ден 847 починати од коронавирус

Според последните податоци, во Велика Британија починале 847 луѓе во последните 24 часа, а бројот на нови случаи е 5.599. Така, бројот на пријавени случаи на ковид-19 во таа...