Силната снежна бура што ја зафати американската сојузна држава Њујорк (Њу Јорк) за време на викендот уби најмалку 27 лица.

Комуналните претпријатија мака мачат да го ископаат снегот кој ги врза возилата и домовите со синџири.

Шерифот на округот Ири, Марк Полонкарц, чие седиште е во Бафало, рече дека бројот на смртни случаи поврзани со невремето во округот се зголемил за 14 во текот на ноќта, вклучително и случаи на луѓе пронајдени во снежни наноси. , во нивните автомобили или кои починале од проблеми со срцето поради дуваниот ветер. и снежните наноси.

„Пријавени се повеќе смртни случаи“, рече Полончарц, но окружниот медицински преглед се обидува да утврди дали тие може директно да се припишат на временските услови.

– Запознаен сум со дополнителните тела кои се извлечени и се носат во нашата привремена мртовечница. Имавме толку многу тела што различните болници се полни и мораме да провериме и да утврдиме дали поединци починале од смртни случаи поврзани со снежна бура. Тоа е само страшна, ужасна ситуација – додаде тој.

На јавноста и се обрати и комесарот на полицијата во Бафало, Џозеф Грамаглиа.

– За жал, се уште ги извлекуваме телата – рече тој.

Најлошата бура во последните 45 години
Според NBC News, најмалку 60 луѓе, вклучително и загинатите во сообраќајни несреќи, загинале во целата земја поради последиците од временските услови и арктичкиот студ што го погодија поголемиот дел од САД во текот на викендот.

Снежната бура во областа Бафало, вториот по големина град во државата Њујорк, се смета за најлоша во последните 45 години, каде што, на пример, на тамошниот аеродром во понеделникот наутро беа измерени 127 сантиметри снег. .

Неколку намирници кои беа затворени со денови беа повторно отворени во понеделникот, при што луѓето мораа да пешачат повеќе од 1 милја низ непроодни улици за да стигнат до нив, објави Ројтерс.

Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул (Кети Хочул) изјави дека оваа бура ќе остане запишана во историјата како „Blizzard 22“, рангирана како најлошата снежна бура од 1977 година, кога загинаа околу 30 луѓе.

– Ова е како да одите во воена зона, а сцените со возила покрај страните на патиштата се шокантни – рече таа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.