Ознака: ЗОИ
Останати спортови 18.06.23 | 11:12

Шведска сака да ја организира Зимската олимпијада во 2030 година

Претседателот на Шведскиот олимписки комитет, Ханс фон Утман, најави можна кандидатура за домаќин на Зимските игри во 2030 година. Според него, четири месеци се изготвувала...

Останати спортови 15.02.22 | 10:46

Холанѓанките во солзи: Освоеното злато го посветија на починатата колешка

Најемотивниот момент во досегашниот дел од Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг беше кога штафетата на Холандија во женска конкуренција во трката на 3.000 метри во...

Останати спортови 14.02.22 | 09:20

Француските танцувачи на мраз Пападакис и Сизерон поставија светски рекорд

Француската натпреварувачка двојка во уметничко лизгање Габриела Пападакис и Гијом Сизерон поставија светскиот рекорд по најмногу освоени поени на Олимпијадите. Тие...

Останати спортови 11.02.22 | 12:01

Укината е суспензијата за руската натпреварувачка во уметничко лизгање Камила Валиева, таа ќе продолжи со натпреварите на ЗОИ

Укината е суспензијата за руската натпреварувачка во уметничко лизгање Камила Валиева која ќе може да ги продолжи натпреварите на Зимските олимписки игри во Пекинг. Валиева,...

Останати спортови 09.02.22 | 14:15

Тренерот Ристевски е на ЗОИ во Пекинг, а претседателот на Скијачката федерација Огњан Циговски го прашува зошто не е на работа?

Поранешниот македонски олимпиец, алпскиот скијач Антонио Ристевски како тренер на Дардан Дехари, македонскиот претставник на Зимските олимписки игри (ЗОИ) кои се одржуваат...

Останати спортови 08.02.22 | 18:34

Македонскиот олимпиец Дехари ги скина лигаментите на коленото и нема да настапи во Пекинг

Македонскиот репрезентативец во алпско скијање Дардан Дехари поради повреда нема да настапи на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг. Дехари за време на тренингот...

Останати спортови 03.02.22 | 15:50

Дардан Дехари ќе биде единствениот знаменосец на ЗОИ во Пекинг

Единствен носител на македонското знаме на отварањето на Зимските олимписки игри Пекинг 2022 ќе биде Дардан Дехари. Беше планирано на Дехари друштво да му прави Ана Цветановска,...

Останати спортови 30.01.22 | 23:58

ЗОИ: Потврдени 34 нови случаи на Ковид-19

Бројот на позитивни случаи на Ковид-19 на Зимските олимписки игри кои ќе се одржат во Пекинг се зголеми за 34 во однос на последното тестирање и сега вкупниот број изнесува...

Останати спортови 28.01.22 | 12:27

На Ставре Јада Општина Крушево му даде срамни 10.000 денари за учество на Олимписките игри!

На Ставре Јада кој е еден од тројцата македонски спортисти кои ќе ја претставуваат Македонија на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг Општина Крушево, од каде што...

Останати спортови 28.01.22 | 09:21

Путин и претседателот на СЗО на отворањето на ЗОИ

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе присуствува на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Пекинг и ќе организира банкет за шефовите на државите и меѓународните...

Останати спортови 18.01.22 | 13:11

Јада и Цветановска македонски претставници на ЗОИ во Пекинг

Ставре Јада вторпат, по настапот во Пјонгчанг во 2018 година, и Ана Цветановска првпат ќе ја претставуваат Македонија на Зимските олимписки игри (ЗОИ) што ќе се одржат...

Останати спортови 13.01.22 | 10:53

ИОК: Омикрон нема да ги загрози Зимските олимписки игри во Пекинг

Откако организаторите на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг изразија загриженост поради растот на бројот на инфекции со Омикрон во Кина, директорот на Интернационалниот...

Останати спортови 09.12.21 | 11:27

Франција нема да ги бојкотира ЗОИ во Пекинг

Франција нема да се приклучи на дипломатскиот бојкот на претстојните Зимски олимписки игри во Пекинг, изјави денеска францускиот министер за образование и спорт Жан-Мишел...

Свет 09.12.21 | 11:19

Кина: Државите ќе платат цена за дипломатскиот бојкот на ЗОИ

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако...

Свет 18.11.21 | 10:32

И роботи ќе се справуваат со коронавирусот на ЗОИ

Роботи ќе се користат во спречување и справување со можни корона-зарази во спортскиот центар „Вукесунг“ во Пекинг, Кина, каде што ќе се одржат натпреварите во хокеј...

Останати спортови 17.10.21 | 12:52

ЗОИ: Утре ќе биде запален олимпискиот оган

Олимпискиот оган за Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, кои ќе се одржат од 4 до 20 февруари, ќе биде запален утре на античкиот стадион во грчката Олимпија без присуство...