Бројот на позитивни случаи на Ковид-19 на Зимските олимписки игри кои ќе се одржат во Пекинг се зголеми за 34 во однос на последното тестирање и сега вкупниот број изнесува вкупно 139 случаи, потврдија огранизаторите на Игрите.

Од последните случаи, 13 се спортисти или членови на екипи, а останатите 11 се позитвивни членови во нациоанлните олимписки комитети.

Македонија на ЗОИ ќе ја претставуваат: Ана Цветановска – Крос кантри – тренер Борче Јовановски – дисциплини 7,5 км слободно плус 7,5 км скијатлон и 10 км класично (настап на 5 и 10 Февруари),  Дардан Дехари – Слалом и Велеслалом – тренер Антонио Ристевски (настап на 13 и 16 Февруари), Ставре Јада – Крос кантри – тренер Борче Јовановски / дисциплини Спринт слободно 1,5 км и 50 км слободно (8 и 19 Февруари).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.