Претседателот на Шведскиот олимписки комитет, Ханс фон Утман, најави можна кандидатура за домаќин на Зимските игри во 2030 година.

Според него, четири месеци се изготвувала физибилити студија која покажала можност за организирање натпревари во Стокхолм.

Главниот град на Шведска беше домаќин на Олимпијадата во 1912 година.

Нашето прелиминарно истражување сугерира дека Шведска има способност, технологија и желба да биде домаќин на Зимските олимписки игри во 2030 година, изјави Фон Утман.

Местото за игрите во 2030 година треба да биде избрано во 2024 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.