Ознака: женска ракометна репрезентација
Ракомет 07.11.22 | 18:12

Лазаров до ракометарките: Верувајте во себе, Македонија е со вас!

„Верувајте во себе, Македонија е со вас“ им порача на македонските репрезентативки легендата на македонскиот ракометар Кирил Лазаров, кој испрати мотивациска порака...

Ракомет 07.07.22 | 22:49

Савевски го објави списокот на ракометарки за Светското кадетско првенство

Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за собир и подготовки за претстојното Светско...

Ракомет 01.07.22 | 17:05

Женската ракометна репрезентација загуби и од Србија на Медитеранските игри

Женската репрезентација на Македонија која на Медитеранските игри во Алжир настапува со состав од кадетско-младински микс, беше поразена на вториот натпревар од поискусната...

Ракомет 08.08.21 | 22:35

Женските кадетки со висока победа над Косово го отворија ЕХФ шампионатот

Женската кадетска ракометна репрезентација на Македонија славеше со убедливи 33-15 над Косово на стартот на ЕХФ шампионатот што се одржува во Литванија. Јовановска бранеше...

Ракомет 22.03.21 | 15:59

Лоша ждрепка за нашите ракометарки: Романија стои на патот кон СП

Романија е патот на  женската ракометна репрезентација кон баражот за СП 2021. Откако славеа на трите средби од претквалификацискиот турнир во Скопје, нашите ракометарки...

Ракомет 21.03.21 | 19:00

Македонските ракометарки со максимални три победи одат во баражот за СП 2021

Македонската женска ракометна репрезентација со максимални три победи ги заврши настапите на квалификацискиот турнир во Скопје. Вечерва совладана е Грција со 20:19....

Ракомет 20.03.21 | 19:49

Убедлив триумф на македонските ракометарки над Литванија

Македонската женска ракометна репрезентација триумфираше вечерва убедливo над Литванија со 31:21 (15:12) и на едно до крајот на квалификацискиот турнир во Скопје речиси...

Ракомет 03.04.19 | 14:12

Македонските ракометарки во третиот шешир за извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2020

Македонската женска ракометна репрезентација се најде во третиот шешир за претстојното извлекување на квалификациските групи за Европското првенство 2020 во Данска...

Ракомет 14.12.18 | 19:07

Македонија ги дозна можните противници во баражот за СП

Женската репрезентација на Македонија утре ќе го добие својот противник во баражот за пласман на СП 2019 во Јапонија. „Црвено-жолтите“ се дел од вториот шешир, а ќе играат...