Женската репрезентација на Македонија која на Медитеранските игри во Алжир настапува со состав од кадетско-младински микс, беше поразена на вториот натпревар од поискусната репрезентација на Србија со 18:26 (8:10). Ракометарките на Србија победата ја обезбедија во второто полувреме кога при нерешен резултат од 16:16 направија серија од 8:0 и рутински ја завршија задачата во денешниот дуел. Во првиот натпревар, Македонија беше поразена од Турција.

Избраничките на Љубомир Савевски во првото полувреме се обидуваа да им парираат на поискусните ракометарки од Србија, кои во најголемиот дел од првите 30 минути беа во водство од еден до два гола разлика, но репрезентацијата на Македонија, најчесто преку Кипријановска не дозволуваше составот на Урош Брегар да се одлепи на поголема предност.

извор: 24 ракомет.мкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.