Женската ракометна репрезентација на Македонија предмалку ги доби противниците на Европското првенство 2024 година кое ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија о 28. ноември до 15 декември годинава.

Ракометарките се најдоа во групата А со домаќинот Унгарија, Шведска и Турција.

Домаќин на нашата група е Дебрецин.

За женската ракометна репрезентација ова ќе биде седмо учество на Европските првенства.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.