Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за собир и подготовки за претстојното Светско ракометно кадетско женско првенство за ракометарки до 18 години 2022.

Кадетска женска репрезентација на Македонија е во група „Б“ заедно со репрентациите на Узбекистан, Иран и Сенегал.

Мундијалот ќе се одржи во Скопје, а Македонија во период од 30 јули до 10 август и тоа во спортските сали „Борис Трајковски” и „Јане Сандански”.

Список на повикани ракометарки за собир:

1.Марија Јовановска ЖРК Куманово
2.Матеа Чурлиноска РК Деспина
3.Дона Маркоска РК Сани 14
4.Мендувие Далипоска ЖРК Стружанка
5.Јана Равојска ЖРК Вардар

6.Емилијана Ризоска РК Феникс АМС
7.Теодора Дукоска ЖРК Чаир
8.Марија Јанкуловска ЖРК Пелистер 2012
9.Бојана Коцева ЖРК Вардар
10.Сара Стефаноска ЖРК Вардар

11.Нена Нестороска ЖРК Металург
12.Ива Младеновска ЖРК Металург
13.Борјана Коцева ЖРК Вардар
14.Сара Богојеска ЖРК Куманово
15.Исидора Котевска РК Деспина

16.Тијана Переска ЖРК Стружанка
17.Бојана Затуроска ЖРК Стружанка
18.Мила Пешиќ ТВ ВЕРЛ (Германија)
19.Александра Коловска ЖРК Металург
20.Ива Велкова Ѓорче Петров ЖРК СкопјеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.