Ознака: загадено
Здравје 22.01.20 | 21:42

Се угушивме: И вечерва екстремно е загадено

Mерните станици кои го мерат загадувањето во Македонија вечерва покажуваат алармантно ниво на загаденост. Загаденоста на воздухот исклучително висока вечерва е во...

Скопје 03.01.20 | 23:21

Вечерва во Скопје се дише отров

Вечерва во Скопје се дише отров. Според апликацијата „Мој воздух“ вечерва во Гази Баба се измерени неверојатни 948 ПМ10 на метар кубен. Претходно, кај Ректорат беа измерени...

Вести 18.12.19 | 14:57

Инсталирани нови мерни станици за ПМ10-честички во Лисиче, Гостивар, Кичево, Велес и Кавадарци

Министерството за животна средина и просторно планирање по спроведена отворена постапка за доделување договор за јавна набавка на пет автоматски анализатори за мерење...

Скопје 16.12.19 | 14:45

За Шилегов и Владата загадено е, ама не доволно за да се активираат мерките

Какви било мерки за загадување ги активира координативното тело на ниво на Влада. Досега немаме вредности на загадувањето кои се како задолжителни за активирање на...

Скопје 16.12.19 | 10:36

Струмица најалармантно, загадено низ цела Македонија

190 микрограми на метар кубен ПМ10 честички во моментов покажува мерната станица во Струмица, каде и денеска е неколку пати над дозволеното загадено. Утрово се гушат и...

Здравје 15.11.19 | 09:45

Најзагадено утрово повторно кај Ректорат, Ѓорче и Центар зад него

Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава воздухот е најзагаден кај Ректоратот при УКИМ, а веднаш после него се Тетово и Куманово, па следи скопската општина...

Твитови 30.10.19 | 23:15

Барем сега ПМ честичките се проевропски, а не режимски ко порано


Скопје 05.03.19 | 14:48

Скопје лани бил позагаден од 2017-та

Според последниот извештај на Гринпис и AirVisual објавен за земјите со највисоко загадување на воздухот во светот за 2018 година Скопје е позагаден град во однос на 2017-та...

Скопје 02.02.19 | 10:03

Се уште сме на врвот: Скопје утрово четврти најзагаден град во светот

Ова утро Скопје се најде на четвртото место на листата најзагадени градови во светот, според специјализираната интернет страница за мерење на загадениот воздух „airvisual“. На...

Македонија 30.01.19 | 13:16

Скопје се гуши, Струмица привилегирана – мерки против загадувањето

Во Струмица од вчера на сила се препораките и мерките против загадувањето, бидејќи во претходните два дена е надминат прагот на алармирање на ПМ 10 честичките од 200 микрограми...

Македонија 18.01.19 | 14:02

Битола се гуши, Општината вели: Правилно користете ги печките за дрва

Според податоците од мерните станици што денес до медиумите преку соопштение ги испрати Општина Битола , завчера на 16 јануари, мерната станица во центарот на градот...

Скопје 09.12.18 | 15:55

Скопје и синоќа на врвот на најзагадени градови во светот

Скопје синоќа повторно се најде во врвот на најзагадени градови во светот. Според веб страницата еир висуал каде се објавува листатат на најзагадени градови, Скопје...