Алармантно загадено е вечерва во Струмица, каде се измерени отровни 470 микрограми на кубен метар. Струмичани се гушат, а ништо подобро не е ни во поголемите градови низ Македонија.

Скопје засега е 13-ти најзагаден град во светот на листата на air visual.

Во Тетово, Куманово и Кавадрци, пак, бројките покажуваат над 200 микрограми, многу над дозволениот лимит.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.