Ознака: загадено
Свет 27.01.22 | 10:59

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Во САД со денови има исклучително високо ниво на два клучни типа на загадувачи на воздухот поради климатските промени. Ова е загрижувачки тренд по децении подобрување...

Скопје 06.01.22 | 11:16

Го достигнавме врвот: Скопје прв најзагаден град во светот

Скопје моментално е прв најзагаден град во светот на листата на air visual, после него се и Дака во Бангладеш и Њу Делхи во Индија. Податоците од мерните станици за квалитет...

Македонија 04.01.22 | 19:17

Вечерва алармантно во Струмица! Не се дише ни во Скопје, Тетово, Куманово, Кавадарци…

Алармантно загадено е вечерва во Струмица, каде се измерени отровни 470 микрограми на кубен метар. Струмичани се гушат, а ништо подобро не е ни во поголемите градови низ...

Македонија 03.01.22 | 15:25

132 дена од минатата година било загадено во Тетово

Месечните извештаи на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентен воздух за Тетово покажуват дека во 2021 година имало 132 денови со загаден воздух...

Скопје 28.12.21 | 11:06

Градоначалникот Стефковски пешки на работа: Секој од нас мора да придонесе против загадувањето

Градоначалникот на Гази Баба Бобан Стефковски утрово од својот дом во Железара до просториите на општина Гази Баба на работа дојде со пешаки, без автомобил. Имајќи го...

Скопје 27.12.21 | 13:52

Град Скопје: Имаме програма, проекти и системски мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Здрава животна средина со чист воздух, чиста околина и повеќе зелени површини е предуслов за обезбедување квалитетен живот за граѓаните на Скопје и токму ова ќе бидат...

Скопје 26.12.21 | 11:00

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов се фалеше дека го исчистил воздухот, но по него имаме максимално загаден воздух

Петре Шилегов се фалеше дека го исчистил воздухот, но четири години неработа доведе до максимално загаден воздух. Четири години преспани од СДСМ доведоа до најзагаден...

Скопје 26.12.21 | 10:59

Додека беше градоначалник дишеше алпски воздух: Шилегов се жали дека воздухот е загаден!

Доскорешниот градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов, се жали на социјалната мрежа Фејсбук дека воздухот во Скопје е загаден. Тој објави фотографија на својот профил...

Здравје 30.10.21 | 13:58

Почнавме да се гушиме: Скопје загадено над дозволените граници

Само што започна грејната сезона, а во Скопје веќе не се дише.  Загаденоста на воздухот ги надминува дозволените граници и алармира дека пред нас е долга зима во која...

Македонија 01.07.21 | 09:13

Уште ли има прашина од Африка? Утрово алармантна загаденост низ цела Македонија

Пустински ветер е причина за загадениот возух во целата земја, соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање пред десетина дена, правдајќи ги високите...

Здравје 21.01.21 | 20:22

Граѓаните во Битола, Куманово и Тетово и вечерва дишат отров, а власта се крие

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат...

Македонија 23.12.20 | 20:57

Скопје смрди, а Кавадарци вечерва води со највисок број на отровни честички

Се чини дека повторно ќе соборуваме рекорди по загаденост. Mерните станици кои го мерат загадувањето во Македонија вечерва покажуваат алармантно ниво на загаденост....

Здравје 22.12.20 | 21:21

Повторно не се диши: Кичево, Лисиче, Велес и Кавадарци најзагадени

Кичево, Лисиче, Велес 2 и Кавадраци вечерва се на врвот на најзагадените. Во овие места воздухот е високо загаден, покажуваат податоците на мерните станици.  

Скопје 11.11.20 | 20:36

Скопје буквално се гуши, а зимата не е ниту почната: ВМРО – ДПМНЕ обвинува дека Шилегов и Марин не прават ништо

Мерната станица во Лисиче уште од 17 часот покажува енормна загаденост на воздухот, а истата се повеќе расте со секој поминат час. Нивото на канцерогени ПМ 10 честички...

Скопје 07.11.20 | 08:15

Скопјани и оваа година ќе се трујат затоа што Шилегов не си ја работи работата

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил...

Скопје 26.10.20 | 09:09

Вознемирувачко видео од Лисиче, средношколците апелираат да се сопре овој геноцид

Ситуацијата со загадувањето излегува од контрола и претставува огромна опасност врз здравјето на граѓаните, алармираат од „Средношколски глас“. Оваа снимка ни ја...

Твитови 22.10.20 | 08:56

Здраво загадување, стар пријателе…

Загаденост низ Македонија утрово: Хелоу загадување мај олд френд pic.twitter.com/a8q8eZ4oYh — Еск0бар (@Eskobar_od_SK) October 22, 2020

Македонија 17.10.20 | 10:21

Мицкоски од Водно: Ветија „ајро”, донесоа национална катастрофа

Ветија „ајро”, донесоа национална катастрофа, пишува на „Фејсбук“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, споделувајќи фотографии од утрово од посетата...

Скопје 16.05.20 | 11:28

Живот за сите со алпски воздух

Доцна попладнето вчера Скопје се искачи на врвот на листата на најзагадени главни градови во светот. Само еден час пред тоа да се случи, „Република“ среде пролет, кога...

Скопје 15.05.20 | 17:12

Среде пролет: Скопје во топ 2 најзагадени главни градови во светот

Денеска, 15 мај, 17 часот, Скопје се најде на второто место на листата на најзагадени главни градови во светот. Среде пролет, кога температурите се натпросечно високи поради...