Ако името Западен Балкан Ви звучи погрдно, ЗаГаден Балкан е 100% точно, пишува д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, споделувајќи ја листата на 20 најзагадени држави во Европа, на која Македонија е на второ место по концентрација на ПМ 2,5 честички во воздухот.

А ние „пресреќни“ со сребрен медал на и отров во градите, коментира д-р Беќаровски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.