Ознака: д-р Нико Беќаровски
Здравје 20.09.21 | 12:14

Д-р Беќаровски: Ако бројката од 6.437 починати од ковид-19 не ви изгледа страшно, замислете за една и пол година да ги снема Крушево и Вевчани

Бројот на починати во Македонија од ковид-19 надмина 6437. Ако оваа бројка не ви изгледа страшно, замислете за само една ипол година да ни ги снема Крушево и Вевчани. Премногу...

Македонија 19.09.21 | 18:38

Беќаровски: Место 1.000 нови гробови и расплачени семејства, бројот на починати од 10 август ќе беше помал од 90

Бројот на починати во Македонија од Ковид-19 надмина 6.437. Ако оваа бројка не Ви изгледа страшно, замислете за само една и пол година да ни ги снема Крушево и Вевчани, пишува...

Македонија 17.09.21 | 23:40

Беќаровски до идните советници: Ако навистина се борите за доброто на Општината во која живеете работете pro bono

Пoчитувани кандидати за советници, ако навистина се борите за доброто на Општината во која живеете и само затоа сте кандидирале за советници, функцијата извршувајте...

Македонија 30.08.21 | 10:49

Д-р Беќаровски до кандидатите: Парите за билборди пренаменете ги за брзи тестови за Ковид-19!

Д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, на својот Фејсбук-профил ги повика кандидатите за градоначалници, парите наменети за изборни кампањи да ги пренаменат...

Македонија 25.08.21 | 08:46

Д-р Беќаровски: Наместо пробиотици, даваме антибиотици зошто уште нема јасен протокол за лекување на делта сојот

Тоа што ни се случува денес во смисла на починати е одраз на тоа што ни се случува во изминатите денови. Ни се случува голема смртност, тука нема збор, ја надминуваме горната...

Македонија 19.08.21 | 23:38

Беќаровски до колегите од Комисијата: На првиот состанок ревидирајте ја бесмисленоста на одлуката за вистински прележаните од ковид-19

Почитувани колеги, членови на здравствената комисија, на првиот состанок ревидирајте ја бесмисленоста на одлуката за вистински прележаните од ковид-19 и 45 дена заменете...

Здравје 18.08.21 | 16:52

Беќаровски го спореди вирусот со снајперист: Само вчера успеа да „рани” најмалку 999 луѓе и да „убие” 14

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија вели дека вирусот е како најпрецизен снајперист. Тивок, невидлив, подмолен. Само вчера успеа да „рани” најмалку...

Македонија 18.08.21 | 12:08

Д-р Беќаровски: „Цивилите“ еден ден ќе разберат дека ограниченото движење можеби им го спасило животот

Вирусот е како најпрецизен снајперист. Тивок, невидлив, подмолен. Само вчера успеа да „рани” најмалку 999 луѓе и да „убие” 14, вели професорот Нико Беќаровски од Клиниката...

Здравје 11.08.21 | 09:42

Д-р Беќаровски: „Настинката“ не ви е ниту од климата, ниту од испотената маица од топлото време, тестирајте се пред да се вакцинирате

Докторот од Клиниката за токсикологија Нико Беќаровски со објава на социјалната мрежа Фејсбук, апелира лицата кои одат да се вакцинираат прво да се тестираат, бидејќи...

Здравје 31.07.21 | 18:11

Д-р Беќаровски: За дена повторно ќе „пливаме” во сопствената пот

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија на својот Фејсбук профил објави статус преку кој им се обрати на здравствените работници. Прогноза за Македонија...

Здравје 28.07.21 | 16:23

Зошто Македонците умираат многу почесто од Ковид 19?! Време е за промени во начинот на живот

Дебелината е главен проблем на Македонците. Нездравата исхрана, како што пишува д-р Нико Беќаровски е една од причините поради кои Македонците често умираат од Ковид...

Македонија 06.07.21 | 20:59

Д-р Беќаровски: Ајде сите наши 220.000 деца ученици да ги тестираме за антитела пред почетокот на учебната година

Во Македонија има околу 220.000 ученици во основното и средното образование, од кои повеќе од 20.000 официјално го прележале вирусот, а сигурно уште 2-3 пати повеќе асимптоматски...

Македонија 05.07.21 | 08:37

Беќаровски: Во Британија ниту едно дете не е хоспитализирано поради делта сојот – затоа од 1 септември сите в училиште

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија на својот Фејсбук профил објави статус во кој пишува дека според досегашните статистики и податоци поврзани со...

Здравје 05.07.21 | 08:29

Беќаровски: Дали да ги вакцинирате децата – еве што сторив јас со син ми

Доктор Нико Беќаровски, кој заедно со докторите Никола Пановски и Драган Даниловски е еден од поактивните и попосветените на форумите за ковид 19, одговара на честото...

Македонија 22.06.21 | 12:18

Д-р Беќаровски: 88 отсто од новозаразените во Британија од индискиот сој, не се вакцинирани!

Проф. д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија сподели научна студија дека речиси 90 отсто новозаразени во Велика Британија од индискиот сој не биле имунизирани,...

Здравје 11.06.21 | 10:49

Последиците што ги остава ковид-19 се катастрофални: Проблеми со дишењето, со шеќерот, па и со плодноста

Кај пост-ковид синдромот нема орган којшто не е зафатен и врз кој нема краткотрајни или долготрајни последици. Не е само да се излечи вирусот, туку треба да се има предвид...

Здравје 11.06.21 | 09:23

Во моментов доминира стомачен вирус, предупредува д-р Беќаровски

Доц. д-р Нико Беќаровски специјалист интернист од Клиниката за токсикологија која е воедно и Ургентен центар, во емисијата 24 анализа рече дека се надева ова лето пандемијата...

Здравје 10.06.21 | 21:36

Беќаровски: На површина излегуваат пациентите кои година и половина седеа дома и беа исплашени

Професорот Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија гостуваше во денешната емисија „24 анализа“ на ТВ 24. Како што истакна тој, вирусот стивнува, но сега се појавуваат...

Здравје 02.06.21 | 17:37

Ист е процентот на појава на тромбоза при примање „Фајзер“ и „Астразенека“

Ист е процентот на случаи со појава на тромбоза при примањето на „Фајзер“, како што и со „Астразенека“, но и понатаму граѓаните ја фаворизираат вакцината на „Фајзер“,...

Македонија 01.06.21 | 10:41

Д-р Беќаровски: Оптимист сум дека може годинава да се оди на одмор зошто топлото време влијаеше врз британскиот сој

Оптимист сум дека може годинава да се оди на одмор, вели проф. д-р Нико Беќаровски, oд Институтот за токсикологија во Студио 10 на ТВ24. Пост-ковид синдромот има различни...