Ознака: Уставни измени
Македонија 11.01.19 | 18:54

Собранието ги утврди предлог-амандманите на Уставот

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија,...

Македонија 11.01.19 | 18:44

„Зборовите Република Македонија се заменуваат со зборовите Република Северна Македонија“

Со двотретинско мнозинство, со 81 глас за, без против и воздржани Собранието го донесе Амандманот 33. Во моментов трае гласањето и за другите амандмани, Собранието ги...

Македонија 11.01.19 | 18:38

„Предавници“ ечи пред Собрание, продолжува протестот против уставните измени

Извикувајќи „предавници“, граѓаните пред Собранието во моментов протестираат против уставните измени додека во парламентот на Република Македонија се одвива 75-та...

Македонија 11.01.19 | 18:23

Канческа-Милевска: Предавници не се чуствуваме во ниту еден момент

Во образложувањето на еден од амандманите на уставните амандмани предложен од независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои Владата не го прифати, Елизабета Канческа-Милевска...

Македонија 11.01.19 | 18:09

15-20 минути нè делат од Северна: Договоривме сценарио, почнуваме, НЕМА ИЗЛЕГУВАЊЕ…

Се е договорено, само 15-20 минути не делат од Северна – пратениците на СДСМ добиваат инстриукции од координаторот на претеничката група Јован Митревски како да постапат...

Македонија 11.01.19 | 17:18

Разликите се надминати, во законот за лична карта ќе се впише и етничката припадност

Државјанството останува македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, а прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин...

Македонија 11.01.19 | 15:59

Како власта доаѓа до потребните 80 гласови „ЗА“

Извршната тврди дека нема никакво влијание врз судската власт, но токму кога се одлучува за дефинитивна промена на уставното име на државата, Судот го одобри обвинението...

Македонија 11.01.19 | 12:18

Денеска ќе бидат изгласани уставните измени?!

Неколкуте одлагања на стартот на собраниската седница за уставните измени, вчера прво закажан за во 13 часот, па два пати одлаган и на крајот презакажан за денеска –...

Македонија 11.01.19 | 12:01

Александар Пандов: Денес ја губам мојата втора мајка

Погребот е настан кога се собираат роднините и пријателите да го испратат упокоениот. Не ги сакам и избегнувам да одам. Меѓутоа татко ми постојано ме учеше дека и за...

Македонија 11.01.19 | 09:41

Уставните измени во финална фаза повторно на седница

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана...

Македонија 10.01.19 | 23:36

Пропаднаа разговорите Беса – Заев, се бара еден пратеник за да поминат уставните измени

Пропаднаа разговорите меѓу Беса и премиерот Зоран Заев за поддршка на уставните измени, потврдија за „Плусинфо“ учесници во разговорите. Од Беса велат дека дефинитивно...

Македонија 10.01.19 | 18:32

Изборот е помеѓу кариерата на Заев или иднината на Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во говор пред македонското Собрание порача дека тој е против промена на уставното име, не затоа што не ја сакаа Европската...

Македонија 10.01.19 | 18:13

Оваа ноќ е последна шанса за премислување со ставањето на националниот пред партискиот интерес

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата… Кога овие измени ќе поминат во македонскиот...

Македонија 10.01.19 | 17:35

Уставна трговија – Побарано министерско место во замена за глас

Пратеничка која е дел од владеачката коалиција барала да добие министерско место во замена за нејзиниот глас за уставните измени – објави Експрес. Ќе разберевме...

Македонија 10.01.19 | 17:08

Мицкоски: Секој што тргнал против народот свој, народ ќе му се случи

Македонија е името кое го менуваат оние кои се внатре во Собранието. Тие кои одат спротивно од волјата на надорот, јасно изразена на 30 септември. Но, не знаат дека име...

Македонија 10.01.19 | 17:01

Се колнеше Заев во најмилото дека Уставот нема да го смени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето денешно обраќање пред присутните демонстранти собрани крај Собранието на Р.Македонија. Според него, Заев...

Македонија 10.01.19 | 16:45

Мицкоски: Име со копче не се брише

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието изјави дека Maкедонија е името кои го менуваат оние во Собранието и одат спротивно од волјата на анродот...

Македонија 10.01.19 | 15:17

Уште нема договор со Беса

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет...

Македонија 10.01.19 | 14:36

Втор ден протести пред Собранието против уставните измени

Група граѓани и покрај студното време и снегот и денеска излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните измени. Тие велат дека протестот...

Македонија 10.01.19 | 13:57

Седницата за уставни измени презакажана за во 15 часот

Седницата за уставни измени која според најавата од Собранието требаше да продолжи денеска во 13 часот, е презакажана за во 15 часот. Се очекува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...