Ознака: Уставни измени
Македонија 10.01.19 | 12:28

Заев: Мицкоски се однесува неодговорно и на Македонија ѝ нанесува само штета

Со повикот на отпор Мицкоски покажал дека не е за ЕУ и НАТО, туку за нов 27 април, изјави денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ја вчерашната изјава на лидерот на опозициската...

Македонија 10.01.19 | 12:26

Заев: Канческа-Милевска ги знае сите детали, не знам дали ќе гласа

Има информации дека пратеничката Елизабета Канческа-Милевска нема да гласа за уставните измени, дали е тоа точно и дали го загрозува двотретинското мнозинство, е едно...

Македонија 10.01.19 | 11:47

Македонија се наоѓа пред финалниот акт на црното сценарио на Заев и СДСМ за промена на името на државата, идентитетот, јазикот

Република Македонија се наоѓа пред финалниот акт на црното и срамно сценарио на Зоран Заев и СДСМ за промена на името на државата, идентитетот, јазикот, културата и историјата....

Македонија 10.01.19 | 11:41

Оваа мала група е решена да го однесе Заев во бестрага

Малку сме биле вчера на протестот, констатираа поголем дел од луѓето. Да, може мала на број, но голема по влијание! Да ве потсетам дека и најголемите лавини започнуваат...

Балкан 10.01.19 | 11:17

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

Прашање на часови а не денови е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како...

Македонија 09.01.19 | 20:31

Заев: Мнозинство сè уште нема, ќе знаеме на денот на гласањето

Двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени се уште нема, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју за Сител и додаде дека тоа ќе се знае на самиот...

Вести 09.01.19 | 19:17

Што се чека – стенограм од говорот на Заев или амин од Меркел?

„Верувам дека секој пратеник сака да го има говорот на премиерот Заев. Седницата ќе продолжи утре во 13 часот“, рече Џафери набрзо откако со доцнење од еден час започна...

Македонија 09.01.19 | 18:11

Утре ќе се гласа за промена на Уставот, Заев ги убедуваше пратениците да го поддржат

Вашата позитивна одлука тука во Собранието денеска ја приближува Македонија до членството во НАТО, до моментот кога македонското знаме гордо ќе се вее на јарболот во...

Македонија 09.01.19 | 18:09

Инцидент пред Собрание, двајца приведени?

Неофицијално, двајца демостранти кои сакале да ја прескокнат оградата и да влезат во Собранието, се приведени, откако дошло до туркање со полицијата. По експозето на...

Македонија 09.01.19 | 16:50

Таравари од Брисел: Ќе беше подобро прашањето за јазикот да се реши во Уставот

Арбен Таравари од Алијансата за Албанците денеска во Брисел имаше средба со тројцата европратеници кои ја следат Македонија, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн,...

Македонија 09.01.19 | 15:53

Мицкоски утре ќе се обрати во својство на еден од многуте граѓани

ВМРО-ДПМНЕ се приклучи на граѓанскиот протест пред Собрание против насилните уставни измени и самиот протест е реакција на насилната акција на власта за носење на уставните...

Македонија 09.01.19 | 14:17

„Македонија блокира“ бара нивни претставници да присуствуваат на пленарната седница за уставните измени

Членови на граѓанското здружение „Македонија блокира“, кои протестираат пред македонското Собрание против уставните измени, побараа од полицијата да пушти тројца...

Македонија 09.01.19 | 14:05

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во недемократскиот процес за промена на уставното име

Денес е финалниот акт на еден срамен процес во кој Република Македонија е втурната од страна на премиерот Зоран Заев и владејачкото мнозинство, изјави денеска претседателот...

Македонија 09.01.19 | 13:57

Лидерот Мицкоски и сопартијците се приклучија на протестот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот Александар Николоски и голем број на нивни сопартијци предмалку се приклучија на протестот пред Собранието,...

Македонија 09.01.19 | 13:33

Не пасе народот трева, сега е време да се обединиме

Очигледен е револтот на демонстрантите кои излегоа денеска на протест пред Собранието против уставните измени, пишува „Фокус“. Жаклина Михајлова, која е писател, во...

Македонија 09.01.19 | 12:55

ВО ЖИВО: Народот се собира пред Собрание, ќе се протестира до полноќ

Точно напладне здруженијата „Tврдокорни” и ,,Македонија блокира“ го започнаа протестот пред Собранието на Република Македонија, каде треба да се одржи пленарната...

Македонија 09.01.19 | 12:50

Собраниската седница за уставните измени пролонирана за 16 часот

Собраниската седница за уставните амандмани е пролонирана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој не ја посочи причината за одложувањето...

Македонија 09.01.19 | 12:27

Кирацовски: Обезбедена е двотретинска поддршка за уставните измени

Обезбедена е поддршката на минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени, изјави денеска на прес-конгеренција генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар...

Македонија 09.01.19 | 12:14

Ванковска: Ако ова им минува, утре и тенкови на улица ќе ви извадат и сè што имаме ќе распродадат

На само час пред почетокот на граѓанскиот протест против уставницте измени, кои денеска се гласаат во Собрание, професорката Билјана Ванковска ја искористи можноста...

Македонија 09.01.19 | 11:48

ВМРО-ДПМНЕ очекува нивните пратеници да не потпаднат под притисокот и уцените на власта

ВМРО-ДПМНЕ останува на својот став и нема да учествува во работата на Собранието каде што денеска започнува последната фаза од уставните измени за ратификација на договорот...