Ковачевски потврди дека нема никаков пазар за уставни измени, и на тој начин индиректно призна дека измените на Кривичниот законик ги прави исклучиво поради амнестија на ДУИ и СДС.Измените во Кривичниот законик со кој се намалуваат казни е за директорите и министрите од власта кои изминативе 6 години ја крадат државата, велат во ВМРО-ДПМНЕ.

Тендери во 4 очи, наместени набавки, се предмет на амнестијата на СДС и ДУИ за своите функционери.Ковачевски знае дека по падот од власт нема да ги имаат обвинителството и судството под контрола и ќе треба да се соочат со одговорност, затоа и ги намалуваат казните.Ковачевски е свесен дека оди во опозиција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.