Ознака: талибанци
Свет 27.11.22 | 21:11

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи талибански...

Свет 12.09.22 | 23:39

OН ги замолија талибанците да не ги вознемируваат жените

Мисијата на Обединетите нации во Авганистан ги обвини талибанските власти за малтретирање на нивните вработени во Авганистан, соопштија денеска претставници на мисијата...

Свет 23.06.22 | 09:03

Талибанците бараат помош по силниот земјотрес во кој загинаа најмалку 1.000 луѓе

Талибанците бараат од меѓународната заедница да испрати помош во Авганистан по вчерашниот земјотрес со интензитет 6,1 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа...

Балкан 24.05.22 | 08:44

Taлибанците од Косово тргнуваат за Украина

Во воената база на Косово Бонстил меѓу стотината бегалци од Австанистан се наоѓаат и 16 терористи кои би можеле да бидат пратени во Украина. Ова за „Ало.рс“ Џевад Галијашевиќ...

Свет 10.05.22 | 12:30

Авганистанки излегоа на протест против задолжителното носење бурка

Околу 10 Авганистанки накратко протестирале во Кабул поради одлуката на талибанските власти да мора да се носат бурки на јавно место. Собраните жени со непокриени лица,...

Свет 07.05.22 | 16:53

Најстрога талибанска одлука по враќањето на власт: Сите жени мора да носат бурка, подобро да останат дома

Врховниот лидер на талибанците, Хајбатула Ахунџада, им нареди на сите авганистански жени да носат бурки на јавно место. Тоа е едно од најголемите опграничувања на слободите...

Свет 03.04.22 | 14:30

И дрогата ќе поскапи: Авганистан забрани одгледување афион

Талибанците во Авганистан денеска забранија одгледување на афион и други растенија од кои се добиваат наркотици. Согласно указот на врховниот водач на Исламскиот емират...

Свет 25.03.22 | 16:29

Министерките за надворешни на 16 западни земји длабоко разочарани што Талибанците ја повлекоа дозволата за образование на девојчињата

Министерките за надворешни работи на 16 земји соопштија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците во Авганистан да не дозволат девојчињата да посетуваат...

Свет 23.03.22 | 08:26

Талибанците ги затворија училиштата за девојчиња само неколку часа откако ги отворија

Талибанците наредија средните училишта за девојки во Авганистан да се затворат денеска, само неколку часа по нивното повторно отворање, потврди официјален претставник. Тоа...

Свет 25.02.22 | 13:20

„Загрижени сме за цивилите во Украина“: Талибанците повикаа на мирно решавање на спорот

Министерството за надворешни работи на Авганистан објави соопштение во кое се наведува дека талибанците внимателно ја следат ситуацијата меѓу Русија и Украина и се...

Свет 05.02.22 | 22:47

Затворениците зависници од дрога во Австанистан се јадат сами меѓу себе или јадат мачки

Кога талибанците повторно го зазедоа Авганистан минатата година, едно од нивните први ветувања беше да го решат проблемот со дрогата во земјата – неважно што тие...

Свет 31.01.22 | 07:52

Стотина членови на авганситанската влада се убиени од Талибанците

Талибанците и нивните сојузници убиле повеќе од 100 поранешни членови на авганистанската влада, безбедносни службеници и луѓе кои работеле со меѓународните сили, се...

Свет 16.01.22 | 09:36

По враќањето на власт Талибанците од своите редови избркале речиси 3.000 припадници осомничени за злоупотреби

Откако лани се вратија на власт во Авганистан, талибанците од своите редови избркале 3.000 членови, затоа што биле обвинети за незаконско однесување, што е е дел од обемниот...

Свет 15.01.22 | 18:24

Талибанците удрија по уметноста

На интернет денеска се лиферуваше видео на кое талибанците ги навредуваат локалните уметници и ги палат нивните музички инструменти, јавува ДПА. Се верува дека настанот...

Свет 08.01.22 | 10:03

Талибанците бараат светот да им помогне, тоа ни било обврска

Талибанците апелираа за итна хуманитарна помош за Авганистан „без политичка пристрасност“, наведувајќи дека неодамнешниот снег и поплавите ја влошиле и онака тешката...

Свет 03.01.22 | 13:28

Taлибанците наредија сечење на главите на куклите по излозите: Грев е да се гледаат!

Талибанците наредија обезглавување на куклите од излозите, опишувајќи ги нивните глави како „идоли“ забранети од исламот, објавија странските медиуми. Министерството...

Свет 22.12.21 | 10:09

ОН планираат да им платат на талибанците шест милиони долари за заштита и безбедност на мисијата во Авганистан

ОН имаат намера да им платат на талибанците речиси шест милиони долари за заштита на  капацитетите на светската организација во Авганистан. Како што пишуваат западни...

Свет 18.12.21 | 08:48

Талибанците бараат да назначат амбасадор на Авганистан во ОН

Меѓународно непризнаената талибанска влада во Кабул ги повика Обединетите Нации да го признаат нивниот кандидат за претставник на Авганистан во таа меѓународна организација. Талибанскиот...

Свет 03.12.21 | 13:21

Ова се правата на жените во Авганистан

Талибанската Влада во Авганистан денеска издаде декрет за правата на жените, во кој се наведува дека жените не треба да се сметаат за „сопственост“ и да не се принудуваат...

Свет 23.11.21 | 16:15

Талибанците со ограничувања за медиумите – презентерките на вести мора да носат хиџаб

Талибанците денеска воведоа низа ограничувања за авганистанските медиуми, вклучително и забрана на телевизиски драми во кои се појавуваат актерки, а на презентерките...