Ознака: талибанци
Свет 19.02.24 | 18:46

Гутереш: Неприфатливи услови на талибанците за учество на состанокот под покровителство на ОН

Талибанците поставија неприфатливи услови за присуство на состанокот за Авганистан под покровителство на Обединетите нации, изјави денес генералниот секретар на...

Свет 12.02.24 | 08:00

Талибанците ги опремија своите специјални сили со американска опрема оставена по повлекувањето на САД од земјата

Талибанците се пофалија на социјалните мрежи објавувајќи серија фотографија на нивните безбедносни сили во тактичка опрема, американските сили ја оставија зад себе...

Свет 16.11.23 | 10:39

И тоа го има: Талибанци на ролери

На социјалните мрежи се појавија снимки од талибанските безбедносни сили во патрола на ролерки во најголемиот град во Авганистан и брзо станаа вирални. На видеото...

Калеидоскоп 26.07.23 | 22:15

Талибанците забранија вратоврски – го симболизирале христијанкиот крст

Талибанците велат дека вратоврската го претставува христијанскиот крст и треба да се забрани. „Вратоврската што ја носат мажите го симболизира крстот во христијанската...

Свет 04.07.23 | 14:24

За еден месец да се затворат сите фризерници и козметички салони во Авганистан, наредија Талибанците

Талибанците наредиле затворање на фризерските и козметичките салони во Авганистан во рамки на најновите ограничувања на правата со кои се соочуваат жените. Портпаролот...

Свет 27.05.23 | 22:18

Почна и таму: Талибанците удрија на Иран

Жесток судир меѓу талибанците и иранската гранична полиција во провинцијата Систан и Белучистан од иранска страна, односно Нимроз од авганистанска страна! Иранската...

Свет 13.01.23 | 22:50

Членки на Советот за безбедност на ОН бараат од талибанците да ги прекинат угнетувачките мерки против жените во Авганистан

Десетина земји-членки на Советот за безбедност на ОН, на маргините на состанокот зад затворени врати за ситуацијата во Авганистан, испратија барање до талибанците да...

Свет 10.01.23 | 15:37

Талибанците дале ултиматум од 10 дена да се затворат сите салони за убавина во Авганистан

Талибанците наредија затворање на салоните за убавина во Авганистан. Телевизијата Ал Арабија објави дека талибанците дале рок од 10 дена да се затворат сите салони за...

Свет 06.01.23 | 16:37

Талибанците му возвратија на принцот Хари: Западната окупација на Авганистан е одвратен момент во човечката историја

Талибанската Влада упати критика кон британскиот принц Хари, кој во своите мемоари тврди дека убил 25 луѓе за време на неговата воена служба во Авганистан, кои ги опиша како „шаховски...

Свет 24.12.22 | 16:12

Талибанците им забранија да одат на работа на жените, кои работат во невладини организации

Авганистанската администрација под контрола на талибанците денеска им нареди на сите локални и странски невладини организации (НВО) да им забранат на жените вработени...

Свет 27.11.22 | 21:11

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи талибански...

Свет 12.09.22 | 23:39

OН ги замолија талибанците да не ги вознемируваат жените

Мисијата на Обединетите нации во Авганистан ги обвини талибанските власти за малтретирање на нивните вработени во Авганистан, соопштија денеска претставници на мисијата...

Свет 23.06.22 | 09:03

Талибанците бараат помош по силниот земјотрес во кој загинаа најмалку 1.000 луѓе

Талибанците бараат од меѓународната заедница да испрати помош во Авганистан по вчерашниот земјотрес со интензитет 6,1 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа...

Балкан 24.05.22 | 08:44

Taлибанците од Косово тргнуваат за Украина

Во воената база на Косово Бонстил меѓу стотината бегалци од Австанистан се наоѓаат и 16 терористи кои би можеле да бидат пратени во Украина. Ова за „Ало.рс“ Џевад Галијашевиќ...

Свет 10.05.22 | 12:30

Авганистанки излегоа на протест против задолжителното носење бурка

Околу 10 Авганистанки накратко протестирале во Кабул поради одлуката на талибанските власти да мора да се носат бурки на јавно место. Собраните жени со непокриени лица,...

Свет 07.05.22 | 16:53

Најстрога талибанска одлука по враќањето на власт: Сите жени мора да носат бурка, подобро да останат дома

Врховниот лидер на талибанците, Хајбатула Ахунџада, им нареди на сите авганистански жени да носат бурки на јавно место. Тоа е едно од најголемите опграничувања на слободите...

Свет 03.04.22 | 14:30

И дрогата ќе поскапи: Авганистан забрани одгледување афион

Талибанците во Авганистан денеска забранија одгледување на афион и други растенија од кои се добиваат наркотици. Согласно указот на врховниот водач на Исламскиот емират...

Свет 25.03.22 | 16:29

Министерките за надворешни на 16 западни земји длабоко разочарани што Талибанците ја повлекоа дозволата за образование на девојчињата

Министерките за надворешни работи на 16 земји соопштија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците во Авганистан да не дозволат девојчињата да посетуваат...

Свет 23.03.22 | 08:26

Талибанците ги затворија училиштата за девојчиња само неколку часа откако ги отворија

Талибанците наредија средните училишта за девојки во Авганистан да се затворат денеска, само неколку часа по нивното повторно отворање, потврди официјален претставник. Тоа...

Свет 25.02.22 | 13:20

„Загрижени сме за цивилите во Украина“: Талибанците повикаа на мирно решавање на спорот

Министерството за надворешни работи на Авганистан објави соопштение во кое се наведува дека талибанците внимателно ја следат ситуацијата меѓу Русија и Украина и се...