На социјалните мрежи се појавија снимки од талибанските безбедносни сили во патрола на ролерки во најголемиот град во Авганистан и брзо станаа вирални.

На видеото се гледаат и знамиња на Талибанците кои висат од рамениците на некои борци, додека тие се возат на ролери држејќи се за воено возило и носат пушки калашников.

Две години по повлекувањето на САД, видеото е впечатливо потсетување на победата на Талибанците и неуспехот на Соединетите Американски Држави.

„Првиот дел од воениот настап во уметничко лизгање на улиците на Кабул“, напиша Јадула Марви во описот на видеото што го објави. Марви е спортист на паркур во Авганистан.

Талибанците кои ја презедоа контролата врз Авганистан по повлекувањето на Америка од регионот не се исти како оние што владееја со земјата пред 2001 година.

Тие се многу свесни за сликата бидејќи преземаат доминантна улога. Тие ги користат социјалните мрежи и интернетот за да создадат нова слика за себе.

Фотографиите од талибанските борци кои уживаат во забавните паркови и се лулаат на лулашки сега редовно се вирални на интернет.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.