Талибанците наредија средните училишта за девојки во Авганистан да се затворат денеска, само неколку часа по нивното повторно отворање, потврди официјален претставник.

Тоа предизвика конфузија во врска со промената на политиката од страна на тврдокорната исламистичка група што е на власт.

Да, вистина е, изјави портпаролот на талибанците Инамула Самангани на прашањето да ги потврди извештаите на западни медиуми дека на девојчињата им било наредено да се вратат дома.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.