Ознака: талибанци
Свет 22.12.21 | 10:09

ОН планираат да им платат на талибанците шест милиони долари за заштита и безбедност на мисијата во Авганистан

ОН имаат намера да им платат на талибанците речиси шест милиони долари за заштита на  капацитетите на светската организација во Авганистан. Како што пишуваат западни...

Свет 18.12.21 | 08:48

Талибанците бараат да назначат амбасадор на Авганистан во ОН

Меѓународно непризнаената талибанска влада во Кабул ги повика Обединетите Нации да го признаат нивниот кандидат за претставник на Авганистан во таа меѓународна организација. Талибанскиот...

Свет 03.12.21 | 13:21

Ова се правата на жените во Авганистан

Талибанската Влада во Авганистан денеска издаде декрет за правата на жените, во кој се наведува дека жените не треба да се сметаат за „сопственост“ и да не се принудуваат...

Свет 23.11.21 | 16:15

Талибанците со ограничувања за медиумите – презентерките на вести мора да носат хиџаб

Талибанците денеска воведоа низа ограничувања за авганистанските медиуми, вклучително и забрана на телевизиски драми во кои се појавуваат актерки, а на презентерките...

Свет 07.11.21 | 21:10

Талибанците назначија свои членови на клучни функции во Авганистан

Талибанците денеска назначија 44 свои членови на клучни функции во Авганистан, вклучително и провинциски гувернери и началници на полицијата, што е клучен чекор во зајакнувањето...

Свет 03.11.21 | 10:24

Талибанците забранија употреба на странски девизи во Авганистан

Талибанците објавија целосна забрана за употреба на девизи во Авганистан. Талибанците забрануваат употреба на девизи во Авганистан Економската ситуација и националните...

Свет 30.10.21 | 19:18

Крвава свадба – Талибанци убиле гости на свадба зашто пуштале музка

Талибански борци застрелале двајца гости на свадба затоа што пуштале музика, соопштија денеска локалните лидери и очевидци, а потегот го осуди дури и талибанската влада. Лице...

Свет 25.10.21 | 13:58

Бричење на главата и камшикување: Како Талибанците се однесуваат кон наркоманите

Не им е лесно само на обичните луѓе кои останаа во Авганистан по заминувањето на Американците. Животот им стана пекол дури и на нарко зависниците. Талибанците за наркоманите...

Свет 20.10.21 | 10:54

Талибанците ќе ги обештетат семејствата на бомбашите-самоубијци

Талибанците официјално ги пофалија бомбашите-самоубијци кои загинале за време на војната против поранешната влада и нејзините западни сојузници и на нивните семејства...

Свет 12.10.21 | 11:39

Талибанците бараат соработка со меѓународната заедница

Талибанските власти во Авганистан ја повикаа меѓународната заедница за соработка и добри односи. Тие, сепак, избегнуваат цврсто да се определат за овозможување образование...

Свет 11.10.21 | 11:31

„Oтворен и професионалeн разговор“: Прва директна средба на талибанците со високи американски претставници

САД соопшти дека првата директна средба помеѓу високи американски и талибански официјални претставници, откако екстремистичката група се врати на власт во Авганистан,...

Вести 09.10.21 | 19:01

Талибански лидер: Етничките малцинства се застапени во владата, а жените ќе бидат „додадени подоцна“

Во ексклузивното интервју за Ал Џезира, талибанскиот лидер Сухаил Шахин порача дека меѓународната заедница мора да ги почитува желбите на авганистанскиот народ. Талибанскиот...

Свет 03.10.21 | 10:58

Талибанците формираа специјален баталјон бомбаши-самоубијци за да ја чуваат границата со Кина

Талибанците формираа специјален баталјон бомбаши-самоубијци во северен Авганистан за да ги заштитат границите со Кина и Таџикистан, изјави денеска заменик-гувернерот...

Свет 30.09.21 | 11:37

Со истрели во воздух талибанците прекинаа протест на шест Авганистанки кои бараа право на образование

Со истрели во воздух талибанците го прекинале протестот на шест млади Авганистанки, кои бараат да им се почитува правото на образование. Девојките пред авганистанското...

Свет 29.09.21 | 13:53

Талибанците открија тајни складишта за оружје што Американците ги оставиле за случај да се вратат во Авганистан

Талибанците пронашле две тајни складишта за оружје, кои американските сили ги сокриле и напуштиле. Овие складишта имале за цел во случај американската војска да се...

Свет 26.09.21 | 23:16

Талибанците забранија бричење на брадите

Талибанските локални власти во јужната авганистанска покраина Хелманд издадоа забрана за бричење на брадите, јавија локалните медиуми. Талибанскиот директор за култура...

Свет 25.09.21 | 20:44

Лавров: Не се размислува за меѓународно признавање на талибанците и нивната влада

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, порача дека во моментов не се размислува за меѓународно признавање на талибанците и нивната власт во Авганистан. Прашањето...

Свет 25.09.21 | 11:41

Талибанците во Авганистан повторно ги воведуваат казните со отсекување раце и јавните посрамувања

Еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на Талибанците во Авганистан кон крајот...

Свет 21.09.21 | 19:18

Талибанците кренале во воздух тврдина стара неколку века за да градат верско училиште

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа талибанците како ја уништуваат тврдината Грешк во провинцијата Хелманд, бидејќи се коси со нивните толкувања на...

Свет 21.09.21 | 15:16

Талибанците тврдат дека во Авганистан ја нема ИД и Ал Каеда

Талибанците денеска соопштија дека нема докази за постоење на милитанти на ИД и на Ал Каеда во Авганистан. Пред неколку дена ИД ја презеде одговорноста за бомбашките...