Талибанците се пофалија на социјалните мрежи објавувајќи серија фотографија на нивните безбедносни сили во тактичка опрема, американските сили ја оставија зад себе кога се евакуираа од земјата.

На фотографиите може да се види дека Талибанците ја искористиле американската воена техника за опремување на своите специјални воени и полициски сили.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.