Ознака: светско првенство
Останати спортови 15.05.24 | 12:02

Знаете ли дека се игра Светско првенство во хокеј додека се игра плејофот во најсилната НХЛ лига

На Светското хокеарско првенство синоќа во Прага се одигра натпревар од групата А помеѓу селекциите на Австрија и Канада. Победија Канаѓаните со резултат 7:6 по продолжение. Во...

Ракомет 16.04.24 | 21:43

Машкиот ракометен Мундијал 2029 ќе се игра во Франција и Германија, женскиот во Шпанија

Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) во францускиот град Кретил ги одреди домаќините на светските првенства во машка и женска конкуренција во 2029 и 2031 година. Домаќини...

Ракомет 13.04.24 | 15:53

Македонските ракометарки во група со Ангола, Исланд и САД на СП 2024

Македонската женска јуниорска репрезентација ќе игра во Х-групата заедно со националните тимови на Ангола, Исланд и САД на претстојното Светско првенство. Мундијалот...

Ракомет 16.12.23 | 10:33

Ракометарките на Франција и Норвешка повторно ќе играат за женската светска титула

Ракометарките на Франција и Норвешка повторно ќе играат во финале на Светското првенство, како што тоа беше и пред две години во Шпанија, откако Французинките во дански...

Фудбал 23.09.23 | 21:48

Се проверува јавниот транспорт, стадионите, приоритетните услуги и одржувањето на терените: ФИФА во обиколка на градовите домаќини на СП 2026

Претставници на ФИФА и на Организацискиот одбор на Светското првенство во 2026 година, задолжени за клучните оперативни подрачја, почнаа со посети на градовите домаќини...

Кошарка 10.09.23 | 13:22

Историски медал за Канада, „Дрим тимот“ извиси за одличје

Кошаркарската репрезентација на Канада дојде до својот прв медал на светските првенства. Во борбата за третото место, Канаѓаните ги совладаа САД со 127:118, по продолжение. Славениците...

Кошарка 06.09.23 | 22:29

Канада и Германија ги дополнија полуфиналните парови на СП во кошарка

Германија и Канада обезбедија место меѓу најдобрите четири репрезентации на Светското кошаркарско првенство со што се познати сите полуфиналисти на завршниот турнир...

Кошарка 27.08.23 | 22:01

Летонија ја победи Франција и се пласира во втората фаза на Светското кошаркарско првенство, Французите елиминирани

Репрезентацијата на Летонија ја совлада селекцијата на Франција со 88:86, со што обезбеди пласман во втората рунда на Светското првенство во 2023 година. Франција, која...

Фудбал 14.03.23 | 14:59

Следното Светско првенство ќе трае месец и половина и ќе се играат 104 натпревари

 Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) одлучи за форматот на Мундијалот во 2026 година. Ќе има 12 групи по 4 селекции и 104 натпревари во 39 дена. ФИФА во четврток, на 16 март,...

Фудбал 22.02.23 | 16:32

Хаити и Португалија обезбедија дебитантски настапи на женското фудбалско Светско првенство

Репрезентациите на Португалија и Хаити пополнија две од преостанатите три места за настап на Светското фудбалско првенство во женска конкуренција кое ќе се одржи во...

Ракомет 29.01.23 | 12:14

Наши, а светски: Начевски и Николов ќе го судат финалето на Светското ракометно првенство

. И покрај обидите да бидат дискредитирани од скандинавските медиуми, македонските ракометни судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, добија доверба да го судат големото...

Ракомет 19.01.23 | 10:43

Попладнево против Алжир: Mакедонските ракометари ги продолжуваат дуелите на Мундијалот со настап во Президент купот

Македонската ракометна репрезентација ги продолжува настапите на Светското првенство 2023 со мечевите за пласман од 25 до 32 место во Президент купот во дуели што ќе се...

Ракомет 15.01.23 | 09:37

Со нов фокус и подобра енергија ракометарите одат по првата победа на Мундијалот

Со нова енергија и нов фокус насочени кон Холандија, македонските ракометари денеска го продолжуваат настапот на Светското првенство. Во тимот веќе се приклучи ракометарот...

Ракомет 14.01.23 | 19:55

Манасков најавува подобра игра против Холандија

Левото крило на македонската ракометна репрезентација и еден од најискусните во националниот тим, Дејан Манасков, оценува дека поразот од Норвешка во првиот настап...

Ракомет 13.01.23 | 22:05

Норвежаните пресилни за нас: Македонските ракометари го отворија Мундијалот со пораз од фаворитот

Дваесетина добри минути во средината на првото полувреме, кои доведоа до егал на семафорот од 9:9, не беа доволни за македонската ракометна репрезентација рамноправно...

Ракомет 13.01.23 | 21:19

Паднавме во финишот: Против Норвешка од нерешено дојдовме до седум негатива на полувреме

Македонската ракометна репрезентација губи на полувреме од Норвешка со 18:11. Норвежаните подобро го отворија натпреварот, а дојдоа и до предност од три голови, односно...

Фудбал 20.11.22 | 08:26

Шок за светскиот шампион: Бензема ќе го пропушти Светското првенство

Напаѓачот Карим Бензема ќе го пропушти Светското првенство во 2022 година, објави официјалниот сајт на Француската фудбалска федерација. На 34-годишниот Французин му...

Фудбал 16.11.22 | 18:51

Манчини се уште не може да го прежали поразот од Македонија: Заслуживме да сме дел од Мундијалот во Катар

Селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, Роберто Манчини, изјави дека се уште  натаму е разочаран поради тоа што Азурите нема да настапат на Светското првенство,...

Фудбал 06.11.22 | 10:17

Меси се повреди – Аргентина во паника

Спортската јавност во Аргентина е шокирана од веста за повредата на најдобриот играч на „гаучосите“. Паниката се појави откако од Франција дојде вест дека Меси се...

Фудбал 22.10.22 | 11:27

Фудбалери од Иран бараат од ФИФА да ја избрка нивната репрезентацијата од Светското првенство во Катар

Група ирански фудбалери и луѓе поврзани со спортот апелираа до ФИФА да го отстрани Иран од Светското првенство во Катар. Бруталноста и воинственоста на Иран кон сопствениот...