Ознака: Судење
Црна хроника 08.10.20 | 15:23

„Моќник“ влегува во судница, одбиени приговорите на обвинетите

Советот за оценка на обвинителениот акт поднесен од Основно јавно обвинителство, а во јавноста познат како „Моќник“ против 13 лица, донесе решение со кое приговорите...

Музика 06.10.20 | 09:51

Лед Цепелин победи во судска битка за правата на „Stairway to Heaven“

Легендарната британска рок-група „Лед Цепелин“ официјално ја доби судската битка што започна пред шест години кога еден калифорниски бенд покрена тужба за плагијат...

Македонија 05.10.20 | 23:35

Закажано судење на Срѓан Керим за неплаќање долгови

Некогашнот сопственик на „Медиа Принт Македонија“, Срѓан Керим е обвинет за финансиска недисциплина, односно дека не им плаќал на фирми кои испорачале свои услуги. Како...

Македонија 05.10.20 | 11:42

По три години почнува судењето против Срѓан Керим за неплаќање

Некогашнот сопственик на „Медиа Принт Македонија“, Срѓан Керим е обвинет за финансиска недисциплина, односно дека не им плаќал на фирми кои испорачале свои услуги....

Македонија 04.10.20 | 13:27

Судот во Стразбур реши: Паѓаат судењата на СЈО, аболицијата важи!

Вечер.мк дознава дека Судот за човекови права во Старзбур одлучил дека аболицијата на тогашниот претседател Ѓорѓи Иванов, од април 2016 година, со која од прогон се аболицирани...

Црна хроника 30.09.20 | 09:42

Ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата со прислушувањето, познат во јавноста како „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште,...

Македонија 29.09.20 | 12:25

Правдата веќе не живее во Македонија: Груевски се огласи по повод политички монтираните судски случаи

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и политичкиот прогон кој не запре и оваа есен доби нова динамика, пишува...

Македонија 28.09.20 | 19:11

Експресна пресуда за Миле Јанакиески, дали е ова уште една монтирана одлука?

Дали следува уште еден експресен крај на политички монирано судење? Имено, за утре е закажана пресудата за случајот „Шамари“ за Општина Центар, иако денеска цел ден...

Црна хроника 28.09.20 | 17:17

Срамно и ниско е што Лазаров се обидува вината да ја префрли на друг, посочи Јанакиески

Нема доказ дека јас ги координирам насобраните пред општината. Не знам како тоа сум го правел, со волшебно стапче или на холограм – објасни Миле Јанакиески во завршните...

Македонија 28.09.20 | 16:15

Јанакиески: Немаше правично судење, не ми беше прифатен ниту еден сведок, а на обвинителството дури 22

Имате можност да донесете правилна одлука бидејќи немам никаква вина. Не сум потикнал никого да изврши насилство. Само вие можете да донесете пресуда ослободена од...

Македонија 28.09.20 | 16:10

Јанакиески: Ме судат за шамари кои не се случија, додека за моето претепување во Шутка – обвинителството молчи!

Денес се судам за шамари кои не се случија, а се присетувам дека додека бев во притвор во Казнено поправната установа, бев брутално клоцан и удиран додека беспомошно...

Македонија 24.09.20 | 11:22

Николоски: Заев нема да ме замолчи, ме тужеше, а денеска не дојде на Суд

Повторно сме сведоци на еден апсурд, а тоа е дека ја малтретираме јавноста и вас и Судот и себе со апсурдни работи кои што ги смислува власта. Имено денес најмоќниот живот...

Македонија 22.09.20 | 14:59

Одложено судењето против браќата Усеини

Првото судско рочиште против Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим за нападот на Спирко Топалоски, се одложи за 26 октомври. Причина за одложувањето е непојавувањето пред...

Црна хроника 21.09.20 | 12:57

„Монструм” продолжува на 25 септември, за две рочишта завршува доказната постапка

Судењето за случајот ,,Монструм” продолжува на 25 септември, за кога е предвидено да сведочат тројца сведоци предложени од одбраната, од кои еден е полициски службеник...

Македонија 18.09.20 | 12:07

Седницата на 27 април требаше да продолжи следниот ден, потврди поранешна пратеничка

За време на рочиштето за судењето за настаните на 27 април, поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Нада Ципушева, ги опиша последните часови од седницата на 27 април 2017...

Македонија 18.09.20 | 11:18

Змејковски: На 27 април немав никаква комуникација со Ристовски и Јанакиески

Бев пријавен за збор на конститивната седница на 27 април 2017 година, но не стигнав на ред. Вељановски бараше да се откажаме од правото на збор, но јас не сакав да го сторам...

Македонија 18.09.20 | 10:59

Миланов: Вељаноски правилно ја водеше конститутивната седница

На денешното рочиште за случајот за настаните на 27 април, како сведок се појави Стојан Миланов, пратеник од Социјалистичката партија. Тој беше заменик на претседавачот...

Македонија 18.09.20 | 10:38

Имал многу работа: Талат Џафери ќе сведочи за 27 април на некое друго рочиште

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска нема да сведочи во случајот за настаните од 27 април. Судијата Илија Трпков објасни дека Џафери имал делегација во...

Црна хроника 18.09.20 | 09:13

На предлог на одбраната Талат Џафери ќе сведочи за случувањата на 27 април

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието. На предлог на одбраната, треба...

Црна хроника 10.09.20 | 15:32

Нема одговор за тоа кој пријавил за најдената „Опел Омега“: „Монструм“ продолжува на 21 септември

На 21 септември со изнесување на докази од обвинителството, треба да продолжи судењето за предметот „Монструм“. На денешното рочиште сведочеа четврица вработени во...