Ознака: Судење
Македонија 18.09.23 | 14:15

Судењето за „Титаник“ продолжува на 20 септември

Следното судско рочиште за случајот „Титаник” е предвидено да продолжи на 20 септември. На денешното рочиште поголем дел од сведоците истакнаа дека остануваат на...

Црна хроника 01.09.23 | 13:30

Одложено судењето за Жан Митрев поради здравствени причини

Рочиштето за „Жан Митрев“ насрочено за 4 септeмври се отповикува бидејќи обвинетиот Жан Митрев е спречен да присуствува на рочиштето поради здравствени причини, информираат...

Свет 24.08.23 | 18:23

Трамп си го смени главниот адвокат кој го застапува во Џорџија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го сменил својот главен адвокат кој го застапува во државата Џорџија во пресрет на вечерашното предавање на надлежните...

Свет 19.07.23 | 16:39

Федералниот суд го одби барањето на Трамп за ново судење

Федералниот судија Луис Каплан денеска го отфрли барањето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за ново судење во граѓанскиот случај што го покрена...

Свет 24.06.23 | 11:50

Американскиот специјален обвинител Смит побара почетокот на судењето на Трамп да се одложи за 11 декември

Американскиот специјален обвинител Џек Смит вчера побара да се одложи почетокот на судењето на поранешниот претседател Доналд Трамп под обвинение за намерно задржување...

Балкан 22.05.23 | 11:00

Денеска во Хаг продолжува судењето на поранешните водачи на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими

Денеска во Хаг продолжува судењето на поранешните водачи на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, пренесува Газета експрес. Денеска ќе биде сослушан...

Црна хроника 12.05.23 | 13:43

Судењето на Жан Митрев одложено за 13 јуни

Одбраната на Жан Митрев на денешното рочиште побара одложување на судењето поради тоа што не им биле доставени сите докази од листата докази од јавното обвинителство...

Црна хроника 20.04.23 | 14:48

Испрашани вештаци за „Ласкарци“, судењето продолжува на 25 април

Судењето за случајот „Ласкарци“ продолжува на 25 април откако во Основниот кривичен суд денеска беа испрашувани вештаците кои го изготвија машинското супервештачење...

Црна хроника 27.03.23 | 11:55

Судењето против Латас и Лазаров се одложи за 10 мај

Судењето против новинарот Драган Павловиќ Латас и инфлуенсерот Стефан Лазаров, обвинети за кривичното дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на...

Црна хроника 27.03.23 | 10:57

Во Кривичен треба да започне судењето против Латас и Лазаров

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да започне судењето против новинарот Драган Павловиќ Латас и инфлуенсерот Стефан Лазаров, обвинети за кривичното дело...

Црна хроника 21.03.23 | 17:12

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Судењето за случајот „Ласкарци“ продолжува на 30 март, откако во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше испитуван вештакот Зекирија Зекири, дел од тимот што го...

Црна хроника 10.03.23 | 14:18

17-годишна девојка му го фрли телото во реката Пена: Почна судењето за убиството на 16-годишното момче во декември 2022 во Тетово

Во Основниот суд Тетово почна судењето за малолетната 17-годишна девојка која во декември 2022 година беше обвинета од Обвинителството како осомничена за убиство на 16-годишно...

Црна хроника 07.03.23 | 09:21

Почнува судењето против Марјан – Доказ

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи првото рочиште од судењето против Марјан Стаменковски сопственик на веб-страницата „Доказ“, за кој Основното...

Црна хроника 02.03.23 | 09:34

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово

Во Основниот суд во Тетово денеска во 10 часот треба да продолжи судењето за пожарот во тетовската модуларната болница што се случи на 8 септември 2021 кога 14 луѓе ги изгубија...

Црна хроника 28.02.23 | 09:22

Во Кривичниот суд почнува судењето на кардиохирургот Жан Митрев и неговата болница

Во Кривичниот основен суд во Скопје денеска треба да почне судењето на кардиохирургот Жан Митрев и неговата приватна болница. Основното јавно обвинителство – Скопје...

Црна хроника 16.02.23 | 15:20

Психијатар потврдил дека Зеќири не е во можност да го следи судењето, рочиштето одложено

По добиено вештачење за здравствената состојба на Мухамед Зеќири, судењето за поранешниот генерален секретар на Владата, кое беше закажано за 21 февруари ќе биде одложено,...

Црна хроника 14.02.23 | 19:51

Адвокатот Митровски бара да одговараат совозачите и оние кои го криеја пијаниот возач кој уби дете пред очите на мајката

Јанаки Митровски, адвокатот од Скопје кој го застапува оштетеното семејство чие дете почина во сообраќајка во Велес откако беше удрено од пијан возач со мерцедес, е...

Црна хроника 08.02.23 | 12:53

Се суди на жената која прегази пешак: Филиповиќ не се чувствува виновна, бара да одговара само за небрежност

Во скопскиот Кривичен суд денес започна судењето против Гордана Филиповиќ. Таа го управуваше возилото кое го усмрти 76-годишниот Слободан Ангеловски. Несреќата се случи...

Црна хроника 02.02.23 | 11:04

Почна судењето против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова

Во Основниот кривичен суд денеска почна судењето против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова. Судењето...

Македонија 30.01.23 | 14:41

Зеќири не беше донесен на судење, судијката: Повикана е Брза помош, а зависно од проблемите ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор, бидејќи кога службениците дошле да го земат – тој ги известил дека е болен. Судијката Фанка Јанчулева-Михаиловска...