Ознака: Судење
Црна хроника 21.08.20 | 12:05

Случај „Кокаин“: Актерката Силвија и Будисављевиќ користеле уреди за откривање инсталации за ПИ – мерки

На денешното судско рочиште за актерката Силвија Стојановска и нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ, обвинети за производство и пуштање во промет наркотични дроги...

Црна хроника 21.08.20 | 11:22

Mобилните телефони вештачени од нелиценцирани вештаци, вели одбраната

Одбраната на обвинетите за настаните од 27 април бараат да не се прифати извештајот за вештачењето на мобилните телефони. Се работи за мобилните телефони на Трајко Вељановски...

Македонија 18.08.20 | 11:23

Судење за 27 април: Вештакот на Рускоска на суд призна дека нема лиценца и дека не е впишан во регистерот на Министерството за правда

Денес продолжи судењето за т.н. организирање на настаните на 27 април, на кое на барање на одбраната се сослушуваат вештаците ангажирани од Обвинителството, поради основано...

Македонија 28.07.20 | 18:18

Скопска Апелација го одби барањето на Панчевски, на 4 август ново рочиште во велешкот суд

Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување на...

Македонија 23.07.20 | 13:43

Ременски: Поддршката на невладини организации не е кривично дело

Ќе докажеме јавнообвнителско непознавање на работата на невладиниот сектор и ако оваа пракса се следи ќе се одврати правото на граѓаните на здружување и дека не треба...

Македонија 23.07.20 | 12:11

Боки: Првата средба со Силјан Мицевски ми ја организираше Кирацовски

Проектот за изградба на станови не беше никаква измама или криминал туку реален проект. Како може да се помисли дека јас можам да го измамам еден Силјан Мицевски, истакна...

Македонија 23.07.20 | 11:46

Боки 13: Бев поддржувач на СДСМ и на Шарената револуција

Меѓународниот сојуз е невладина, а не хуманитарна организација под капата на Европската Унија. Останатите обвинети се обвинети заради мене, истакна во своето воведно...

Црна хроника 21.07.20 | 11:38

Дукоски: Што се смени во главата на Мицевски откако финансиска контрола влезе во неговата фирма?

Доколку вака се поднесува обвинение за Кривично дело измама сите судови треба да стават клуч. Овде имаме лажно прикажување на факти. Беше прикажано дека хуманитарната...

Црна хроника 21.07.20 | 10:58

Рускоска: Имаме докази дека Боки зел околу милион евра од Мицевски и Амзоски

Обвинителската Вилма Рускоска денеска го презентираше обвинението во случајот Меѓународен сојуз. Таа тврди дека имаат несоборливи докази за обвинетите за делата за...

Црна хроника 21.07.20 | 09:02

Денеска ново судење за Меѓународниот сојуз на Боки-13

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на...

Сцена 07.07.20 | 13:27

Џони Дип и неговата поранешна сопруга стигнаа на првото судско соочување

Поранешните сопружници Џони Дип и Амбер Херд се соочуваат по прв пат на суд поради обвинувања на актерката дека била претепана, по што се појави и аудио-снимка во која...

Свет 03.07.20 | 21:30

Во Турција започна судски процес за убиството на новинарот Кашоги

Во Турција започна судењето во кое во отсуство ќе и се суди на група од 20 државјани на Саудиска Арабија осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамаил Кашоги....

Црна хроника 01.07.20 | 10:45

Адвокатот на Ременски побара изземање на Рускоска

Поранешната пратеничка Фросина Ременски која е третобовинетата во случајот за „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски до државниот јавен обвинител Љубомир Јовески...

Сцена 02.06.20 | 18:54

Пресметката помеѓу Јелена Карлеуша и Цеца Ражнатовиќ има нова рунда

Пресметката помеѓу Јелена Карлеуша и Цеца Ражнатовиќ има нова рунда. Карлеуша не се појавила на денешното рочиште, додека Цеца и нејзиниот адвокат пред новинарите изјавиле...

Црна хроника 02.06.20 | 11:38

Како е можно Камчева да ставила 350.000 евра во несесер, праша одбраната на Јанева

Адвокатите на Катица Јанева во денешните зборови се осврнаа на сопругата на Орце Камчев, Ана и на нејзиното претходно сведочење. Кадиев кажа дека Ана тврдела дека во...

Црна хроника 02.06.20 | 11:12

Камчев од адвокатот Димишков дознал дека е под ПИ мерки, а не од Јанева

Адвокатот Дељо Кадиев во завршните зборови истакна дека бизнисменот Орце Камчев од други лица дознавал дека против него се води истрага во случајот империја, а не како...

Македонија 01.06.20 | 17:33

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи и со општинскиот Оперативен штаб на денешната прес-конференција информира дека во Дебар подолго време не се направени...

Црна хроника 01.06.20 | 14:45

Боки: Јанева е уценета и искористена од некои политичари, Камчев бараше да се сретне со Вице Заев кој сакал да останам во притвор

Бојан Јовановски истакна дека јавната обвинителка Катица Јанева е уценета и искористена од некои политичари и дека затоа така се однесува во овој случај. Тој откри...

Црна хроника 01.06.20 | 14:15

Боки: Чукна часот, ќе ја отворам пандорината кутија, само нека се обидат да ме удават во кофа вода

Не подлегнав на тие што ми велеа да молчам за да добијам подобар третман. Имаше бледи завршни зборови на обвинителката Рускоска која што денеска ја нема. Вака ги започна...

Црна хроника 01.06.20 | 13:15

Рускоска попрво ќе дозволеше да се сруши зградата на Јавното обвинителство отколку да се вештачи телефонот на Боки

Адвокатот Сашо Дукоски го запраша судот зошто обвинителството не дозволило во целост да се вештачи мобилниот телефон на Бојан Јовановски за да се види со кого се рљзговарал. Но...