Ознака: Судење
Црна хроника 29.11.19 | 14:40

По пет години од хеликоптерската несреќа кај Струмица конечно почна судењето

Со воведни зборови на обвинителството и на одбраната денеска во Струмица почна судењето за хеликоптерската несреќа по повеќе од пет години, откако претходно два пати...

Црна хроника 28.11.19 | 14:04

Вештак за „Ласкарци“: На три автобуси на Дурмо турс имало поставено уреди за манипулација на брзина

Во Кривичниот суд во Скопје на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ вештото лице Јосиф Ќосев потврди дека во автобусот на Дурмо турс, со кој на 13 февруари се случи...

Вести 27.11.19 | 17:04

Дури е уште премиер, да не избега, Заев да сведочи за „Монструм“, побара родител на убиеното момче

Во Кривичниот суд во Скопје, на денешното рочиште за случајот „Монструм“ се читаа СМС-пораки и други транскрипти предложени како докази од Обвинителството. Судењето...

Црна хроника 27.11.19 | 14:52

Мајката на Пино сведочеше пред Суд: Обвинетата Ангела ме гледа крвнички

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска во судница со часови раскажуваше за нејзиното убиено дете, како дознала дека исчезнал и низ се што поминала откако исчезнал...

Црна хроника 27.11.19 | 11:07

Ѓорѓиевска тврди дека не е виновна за смртта на Пино

Ангела Ѓорѓиевска (22) изјави дека не се чувствува виновна за смртта на Пинета Секондо-Пино, бидејќи ништо од тоа што е наведено во обвинението не го сторила. Освен Ѓорѓиева,...

Македонија 27.11.19 | 10:39

Фетаи се пожали: Наместо обвинители, станавме архивари и магационери

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети сега се чуваат во кутии во зградата на...

Црна хроника 27.11.19 | 09:59

Продолжува судењето за „Монструм“, ќе се читаат СМС-пораки

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм”. Случајот се наоѓа...

Македонија 26.11.19 | 13:53

Сведокот Лилјана Потиќ: Законски издадовме 50 лични карти, останатите 300 барања не беа процесирани

Уште еден сведок на Стефанова на денешното рочиште за „Титаник“ призна дека постапката за издавање на лични карти во Ресен била законска и дека во предметниот период...

Македонија 26.11.19 | 12:55

Сведок во “Титаник” не познава пропис или закон со кој се ограничува бројот на жители на една адреса

Долгогодишно вработена во управни служби, а сега во пензија – Љиљана Потиќ и сведок на денешната расправа во случајот “Титаник” изјави пред судот дека не познава...

Црна хроника 20.11.19 | 18:01

Серискиот убиец од Струмица тврди дека не е виновен

Денеска започна судењето за убиството на Ристо Иљашев од Струмица кој беше пронајден во метално буре во водите на „Турија“. Марјан Велев од Добрејци кој се товари...

Црна хроника 20.11.19 | 15:14

Почнува судењето за убиството на Ристо Иљашев, обвинетиот се изјасни како невин

Со воведни зборови на обвинителеството и одбраната и сведочење на првите сведоци денеска почна судењето за убиството на струмичанецот Ристо Иљашев, чие тело беше пронајдено...

Балкан 15.11.19 | 19:23

Мајка и син имале секс, сопругот ги фатил и повикал полиција

Инцест помеѓу мајка и син завршил како случај во Општинскиот суд во Чаковец, Хрватска. Како што пренесува хрватскиот портал „Деница“, 38-годишната мајка и нејзиниот...

Црна хроника 15.11.19 | 12:04

Мајката на Пино бесна: Дојдов со голема верба на суд, но сега веќе кревам раце

Првото рочиште од судскиот процес за убиството на Пинеда Секондо – Пино се одложи по барање на адвокатите од одбраната. Адвокатот на обвинетата Ангела Ѓоргиевска,...

Црна хроника 13.11.19 | 15:09

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 28 ноември

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава во која загинаа 16 лица продолжува на 28 ноември. На денешното рочиште требаше да биде сослушан вештакот...

Црна хроника 13.11.19 | 09:59

Судењето за случајот „Рекет“ е закажано за 3 декември

Судењето за случајот „Рекет“ е закажано за 3 декември, кога на обвинителна клупа ќе седнат обвинетите Катица Jанева, Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец. Заради...

Црна хроника 11.11.19 | 12:17

Возач од „Дурмо турс“ го смени исказот, тврди дека не кажал за уредот за манипулација

Сведок на обвинителството што работел како возач во „Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан...

Црна хроника 11.11.19 | 10:08

За денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи кај селото Ласкарци

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 11.11.19 | 08:59

Ново рочиште за „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 08.11.19 | 14:18

Јанева, Јовановски и Милевски одат на суд за „Рекет“

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје, ги одби приговорите на осомничените во случајот „Рекет“ во однос на обивнителниот акт на ОЈО....

Црна хроника 06.11.19 | 13:49

Се оперирал, а не платил: „Систина“ преку суд бара Боки 13 да ѝ исплати 10.000 евра

Приватната болница „Систина“ преку суд бара од Бојан Јовановски-Боки 13 да ѝ исплати 10.000 евра, долг кој наводно не го подмирил. Во Граѓанскиот суд денеска требаше да...