Ознака: случај „Онишченко“
Македонија 28.12.22 | 21:47

Нема да дознаеме кој е одговорен за случајот „Онишченко“, на пратеници од опозицијата не им издава безбедносен сертификат

Нема да дознаеме кој е одговорен за случајот Онишченко и тоа е проблемот на овој безбедносен сектор, се направи реформа на хартија, но реално надлежните не работат како...

Македонија 27.12.22 | 08:09

Случајот „Онишченко“ пред собраниската Комисија за контрола на АНБ

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците и за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедноста и Агенцијата...

Македонија 24.12.22 | 10:16

Што е следно, Онишченко сам ќе си ја води истрагата?

Ковачевски и Зечевиќ ја претворија АНБ во институција која ја срами Македонија на меѓународна сцена, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека тоа се темели најмногу...

Македонија 04.12.22 | 13:33

Османи убедува дека Владата е подготвена да расчисти со случајот „Онишченко“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека постои недвосмисленост кај членовите на Владата да се расчисти прашањето во врска со Олександр Онишченко, и...

Македонија 03.12.22 | 11:15

Османи: Скандалот со Онишченко е удар врз нашата репутација

Скандалот со македонското државјанство на Украинецот Александар Онишченко е голема дамка и тежок удар за нашата репутација, што ја градевме во изминатите години, нагласи...

Македонија 02.12.22 | 21:43

Османи: Македонија ќе излезе посилна од скандалот „Онишченко“

Скандалот со државјанството на контроверзниот ураински бизнисмен Олександр Онишченко е тежок удар и голема дамка за државата – оцени министерот за надворешни работи...

Македонија 02.12.22 | 14:47

МВР го достави извештајот за случајот „Онишченко“ до Собранието, информира Спасовски

Извештајот на Министерството за внатрешни работи во врска со преносот на затворената седница во Собранието на која директорот на АНБ Виктор Димовски даваше отчет за...

Македонија 01.12.22 | 22:37

Спасовски: Извештајот на МВР за Онишченко е готов и ќе биде доставен до Собранието и до ЈО

Треба да постои одговорност и таа да се лоцира. Сериозно треба по овој случај, да се размисли и во делот на доделувањето таков вид државјанство, во „Само интервју“ на...

Македонија 29.11.22 | 20:15

Евроамбасадорот Гир за „Онишченко“: Ако некој сторил кривично дело, мора да одговара пред лицето на правдата

По реакцијата на од американската амбасада за доделеното македонско државјанство за украинскиот контроверзен политичар Олександр Онишченко, со реакција се огласи...

Македонија 28.11.22 | 14:54

Наместо да одговори како Онишченко добил наш пасош, Ковачевски се грижи како затворената седница била емитувана во живо

МВР побрзо да ја заврши истрагата во однос на тоа што и како се случи затворената седница на парламентарната Комисија за надзор над безбедносните служби да биде пренесувана...

Македонија 28.11.22 | 09:30

Одговорност за случајот „Онишченко“ мора да има!

Безбедносниот систем во Македонија е полн со неспособни и корумпирани кадри кои се занимаваат со криминал, рекет на бизнисмени и следење на опозицијата, наместо со...

Македонија 27.11.22 | 20:17

Има уште вакви случаи: Онишченко бил во земјава вкупно два дена и му дале државјанство

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во дневникот на Сител ТВ истакна дека за случајот Онишченко е прекршен законот кој вели мора...

Македонија 27.11.22 | 13:20

Николоски за случајот „Онишченко“: Нарушена е безбедноста на земјата затоа треба три нивоа на одговорност, кај Димовски, Спасовски но и Ковачевски

За случајот со Онишченко треба да има одговорност на три нивоа на одговорност истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на новинарско...

Македонија 26.11.22 | 17:17

Не се знае кога Владата ќе му го одземе државјанството на Онишченко

Нема конкретен рок кога Владата ќе му го одземе државјанството на прорускиот олигарх Олександар Онишченко, пренесува „Алсат“. Според премиерот Димитар Ковачевски,...

Македонија 26.11.22 | 08:15

Вицепремиер задолжен за економски прашања се обидувал да стапи во контакт со Онишченко за да преговара за економски ангажман

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју во емисијата 360 Степени на ТВ Алсат М за скандалот со издавање на државјанство на украинскиот политичар...

Македонија 25.11.22 | 18:31

Сакав да купам банка во Македонија, ама сега не купувам: Онишченко веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Украинскиот олигарх Олександр Онишченко имал намера да купи банка во Македонија. Тој за „Слободен печат“ вели дека бизнисот со гас не го интересира, но сега се двоуми...

Македонија 25.11.22 | 09:49

Oнишченко добил македонско државјанство кога Ковачевски веќе пет месеци е премиер?

ВМРО-ДПМНЕ денеска објави дека украинскит бизнисмен Онишченко добива македонско државјанство во мај 2022 година, кога Ковачевски е веќе пет месеци премиер. Според партијата,...

Македонија 24.11.22 | 11:25

Власта барала Онишченко да им донесе медал на Олимпијада, сега тој е изненаден што сакаат да му го земат пасошот

„Нема измама, ниту еден грам“-изјавил украинскот бизнисмен за „Слободен печат“ по најавите дека власта на СДСМ и ДУИ сакаат да му го одзмемат пасоошот и државјанството. –...

Македонија 24.11.22 | 09:36

Власта сака да му го одземе државјанството на Онишченко, но од Спасовски и Димовски не се откажува

Владата најавува дека ќе му го одземе државјанството на украинскиот бизнисмен Онишченко со тврдење дека лажел за своите податоци. Објаснувењто е дека  дека преку МВР...

Македонија 23.11.22 | 18:43

Владата иницира одземање на државјанството на Онишченко

Согласно членот 14 од Законот за државјанство, Владата денеска побара да започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Македонија за лицето...