Ознака: рафаел надал
Останати спортови 13.06.22 | 08:55

Германски доктор е убеден: Надал се допинува подолго време

Угледниот германски лекар Фриц Зергел долго време се сомнева дека Рафаел Надал користи недозволени супстанци. Медицинскиот експерт Фриц Зергел, специјалист за допинг...

Останати спортови 09.06.22 | 11:30

Надал едвај стои на нозе, лекарите ќе му го „оживуваат“ мртвото стапало

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се врати дома во Каталонија а лекарите ќе се обидат да го решат проблемот со стапалото кое долго време го мачи во една престижна клиника. Надал...

Останати спортови 05.06.22 | 18:04

Надал го збриша Каспер Руд и стигна до рекордната 14. титула на Ролан Гарос

Рафаел Надал ја освои рекордната 14. титула на Ролан Гарос и дојде до 22. трофеј од грен-слем турнирите во кариерата оставајќи ги зад себе со по два помалку големите ривали...

Останати спортови 01.06.22 | 08:23

Kој остана буден до еден часот го виде поразот на Ноле од Надал

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на турнирот Ролан Гарос. Тој по голема борба ноќеска го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ со 3:1, по сетови 6:2,...

Останати спортови 30.05.22 | 11:11

Дуелот со Ѓоковиќ може да биде последен за Надал во Париз

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го сподели своето мислење за утрешниот четвртфинален меч на Ролан Гарос против Србинот Новак Ѓоковиќ. Рафаел Надал со тешката победа...

Останати спортови 30.05.22 | 08:27

Утре на Ролан Гарос класика Надал-Ѓоковиќ

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го сподели своето мислење за утрешниот четвртфинален меч на Ролан Гарос против Србинот Новак Ѓоковиќ. – Јас сум во четвртфиналето и...

Останати спортови 26.05.22 | 11:44

Надал стигна до 300 победи на Гренд Слеми

Шпанецот Рафаел Надал доцна синоќа во второто коло на „Ролан Гарос“ го победи Корентин Муте – 6:3, 6:1, 6:4. За 21-кратниот шампион ова е 300. Грен слем победа. Повеќе од Надал...

Останати спортови 23.05.22 | 20:22

Надал нема став дали руските и белоруските тенисери треба да учествуваат на Вимблдон

Рафаел Надал нема став дали тенисерите од Белорусија и Русија треба да учествуваат на  Вимблдон. . – Немам јасен став. Секогаш има овластено тело или лице кое носи...

Останати спортови 19.05.22 | 21:06

Потенцијален меч во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ помеѓу Надал и Ѓоковиќ

Вториот грен слем турнир во сезоната ќе започне в недела на 22 мај и ќе трае до 5 јуни во Париз, Франција. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дозна за својот ривал...

Вести 13.05.22 | 21:57

Знате ли што е „Милер-Вајс“: Oд оваа дијагноза боледува Надал

Рафаел Надал во јуни ќе го прослави својот 36-ти роденден. Тој е далеку од врвната форма и физичката подготвеност која беше негова голема предност во текот на неговата...

Останати спортови 04.05.22 | 15:55

За Ноле Надал е најголемиот ривал во кариерата

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го нарече Шпанецот Рафаел Надал главен ривал во неговата кариера. Се разбира, враќањето на Надал на теренот по долгата пауза влијае...

Останати спортови 26.04.22 | 11:22

Се појавија документи: Дали Надал цело време игра под допинг?

Во јавноста се појави документ од 2009 година, кој докажува дека Рафа користел недозволени супстанци, кои му биле припишувани заради лекување. Пред 12 години Шпанецот доби...

Останати спортови 08.04.22 | 14:19

Надал ќе закрепне до Роланд Гарос

Двократниот финалист на Отвореното првенство на Франција, Алекс Коретја призна дека шпанскиот тенисер Рафаел Надал по повредата може да има време да се опорави за Грен...

Останати спортови 21.03.22 | 11:22

Што се случува со Надал: Кога дишам, кога се движам, како цело време да ме пробива игла одвнатре

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ги загрижи своите фанови со изјава по финалето на Мастерсот во Индијан Велс. “We’ve been living a dream after a very tough period of time, we’re going to keep practicing...

Останати спортови 27.02.22 | 09:09

Надал стана најмлад и највозрасен тенисер кој го освоил турнирот во Акапулко

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал победи на АТП турнирот во Акапулко, Мексико. За него ова е четврти трофеј на овој турнир, при што тој стана и највозрасниот победник на...

Останати спортови 23.02.22 | 18:28

Надал не верува дека некогаш повторно ќе биде рекет број еден во светот

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, (35) изјави дека не верува оти повторно би можел да биде прв тенисер во светот, наведувајќи ги физичките проблеми како причина за тоа. Мислам...

Останати спортови 22.02.22 | 09:20

Надал: Добро би било Ѓоковиќ да се врати на грен-слем турнирите, ако може да игра без вакцина е добредојден

Освојувачот на годинешниот Австралија Опен, Рафаел Надал, изјави дека би било добро најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ да се врати на големите турнири. Без разлика...

Останати спортови 10.02.22 | 14:58

Говедско филе 19 евра, медитеранска тестенина 7,9: Oва се цените во ресторанот на Надал

По освојувањето на Австралија опен во Мелбурн, шпанскиот тенисер Рафаел Надал реши да се посвети на бизнисот за време на тениската пауза, отворајќи го ресторанот Ролан...

Останати спортови 09.02.22 | 12:11

Надал објасни зошто цел живот ќе мора да ги вади ѓаќите од задникот

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал отсекогаш бил познат по бројните ритуали кои ги практикува на теренот. Надал повторува одредени дејствија на секој натпревар помеѓу...

Останати спортови 02.02.22 | 14:54

Надал допингуван победил на Австралија Опен?!

На социјалните мрежи се појави документ кој покажува дека Надал во текот на кариерата користел недозволени средства. Станува збор за документ од 2009 година, кога Надал...